Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi

Son Güncelleme 26 Nisan 2023

Atatürk Havalimanı millet bahçesi dünyada 5. Türkiye’de ise şu an mevcut olanlar arasında en büyük şehir parkı olma özelliğini taşıyor.

Atatürk Havalimanı millet Bahçesi 2 milyon metrekare yer üzerine inşa edilmiş, yeşil alanları, 70.000 metrekare civarında kapalı alanları ve içerisindeki sosyal donatıları ile büyük bir şehir parkı. bunların haricinde Atatürk Havalimanı millet bahçesinde afet toplanma alanları da mevcut. herhangi bir afet yaşandığında ortalama 165 bin kişi afet toplanma alanında barınabilecek. Bu afet toplanma alanı 40.000 çadır kapasitesine sahip.

Atatürk Havalimanı millet bahçesi içinde neler var?

Atatürk Havalimanı millet bahçesi 9 giriş kapısı mevcut. bu kapıların bazıları seralara bazıları ise bostanlara açılıyor.  bu Sera ve bostanlılarda organik tarım yapılması hedefleniyor. Tabii ki burada yetiştirilen ürünler perakende olarak halka satılacak. Atatürk Havalimanı millet bahçesinin güney ve kuzey yönünde iki buçuk kilometre uzunluğunda  ab-ı hayat suyu denilen yapay bir dere mevcut. bu yapay derz edin kenarlarında seyir terasları ve piknik alanları  yer alıyor.

Ayrıca Dere istikameti boyunca iki buçuk kilometre uzunluğunda bisiklet ve yürüyüş Yolları mevcut.  bunların yanı sıra bu millet bahçesinin içinde oyun alanları,  tenis kortları, basketbol sahaları, voleybol sahaları, kaykay pistleri, sergi sarayları, aşevi, kütüphane ve çay bahçeleri mevcut.  bunların haricinde seyir terasları, gezip dolaşma alanları, insanların hem dinlenebileceği hem de sosyalleşebileceği alanlarda mevcut.

Atatürk Havalimanı millet bahçesi nasıl gidilir?

Atatürk Havalimanı millet bahçesine Metro ya da Metrobüs ile gitmek isterseniz, Yenikapı Atatürk Havalimanı metrosunu kullanmak en mantıklı seçenek olur. Yenikapı’dan başlayarak Atatürk havalimanının içine kadar giden Bu metro güzergahı için Yenikapı’dan bilmek yerine Zincirlikuyu Avcılar Metrobüs hattını kullanarak sonra Ataköy Şirinevler metrobüs durağında inip geçiş yapmakta kolay oluyor. Yine aynı şekilde Yenibosna Metrobüs durağında inip metro hattına yaya olarak geçiş yapabilirsiniz.

  Akyaka

Atatürk Havalimanı’na Marmaray ile nasıl gidilir diye merak ediyorsanız da Sirkeci’den  Marmaray’a bindikten sonra yenikapı’ya kadar gidebilirsiniz. sonra Yenikapı Atatürk Havalimanı metro hattına geçiş yaparak Atatürk Havalimanı millet bahçesine ulaşabilirsiniz. 

Anadolu Yakası’ndan Atatürk Havalimanı millet bahçesi’ne metro ile nasıl gidilir?

 Söğütlüçeşme Avcılar Metrobüs hattını kullanarak Ataköy Şirinevler durağında inip Yenikapı Atatürk Havalimanı metrosuna geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca Marmaray ile de Üsküdar veya Ayrılık Çeşmesi durağından yenikapı’ya kadar gidebilirsiniz. sonra yine Yenikapı Atatürk Havalimanı metro hattı kullanmak mümkün. Kadıköy tarafında iseniz Kadıköy Kartal metro hattını kullanarak Atatürk Havaalanında ulaşmak için en kolay yol bu şekilde oluyor. 

Atatürk Havalimanı millet bahçesi nerede?

Atatürk Havalimanı millet bahçesi Yeşilköy semtinde yer almaktadır. güneyde Marmara Denizi kuzeyde ise D100 karayolu ile sınırlıdır. 

1 Comment

  • İnşallah ataturk millet bahçesine saglam bir otopark yapılır. Alan büyük, yer merkezi, bir çok gelen olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir