Fethi Paşa Korusu kahvaltı

Fethi Paşa Korusu

Son Güncelleme 26 Mayıs 2023

İstanbul Fethi Paşa Korusu, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan ve doğal güzellikleriyle göz kamaştıran bir korudur. Koru, ismini Osmanlı İmparatorluğu’nda görev yapmış olan Fethi Paşa’dan almaktadır.

Fethi Paşa Korusu, 64 dönüm alanıyla şehrin kalabalığından uzaklaşıp doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için harika bir kaçış noktası. Koru, yemyeşil ağaçları, çiçekleri, bitkileri ve yürüyüş yolları ile ziyaretçilerine huzurlu bir ortam sunmaktadır.

Koruda, açık hava tiyatrosu, restoran ve kafeterya gibi yerler de bulunmaktadır. Açık hava tiyatrosu, özellikle yaz aylarında birçok etkinliğe ev sahipliği yapar. Restoran ve kafeterya ise ziyaretçilerin yemek ve içecek ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet vermektedir.

Fethi Paşa Korusu, İstanbul’un diğer parklarından farklı olarak sadece doğal güzellikleriyle değil, tarihi değişiklikleriyle de öne çıkmaktadır. Koruda, 18. yüzyılda yaptırılmış olan Fethi Paşa Konağı da yer almaktadır. Konak, günümüzde bir kültür merkezi olarak kullanılmaktadır ve zaman zaman sergilere, konserlere ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul Fethi Paşa Korusu, İstanbul’da doğa ve tarihle iç içe bir kaçamak yapmak isteyen herkes için harika bir yer. Korunun doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve aktivite seçenekleriyle ziyaretçilerine keyifli bir gün geçirme imkanı sunmaktadır.

Fethi Paşa Korusu kahvaltı fiyatları

Fethi Paşa korusu kahvaltı fiyatları bilgilerini vermeden önce, öncelikle burası hakkındaki bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Genel bir yazı olacak burayla alakalı ve kafanızdaki tüm sorulara cevap vermeye çalışacağım. Fethi Paşa korusunu ziyaret etmeden mutlaka bilmeniz gerekenleri yazacağım ve bunları yazarken internetten kopyala yapıştır yaparak değil, bizzat tecrübe ederek yazacağım için, yazıyı sonuna kadar okumanız ve yorumlarınızla varsa sorularınızı iletmeniz daha yararlı olacaktır.

İçeride mangal yasak ancak, halı serip oturabiliyorsunuz veya belli bölgelerdeki oturakları kullanabiliyorsunuz. İçinde seyyar büyük bir Tuvalet ve Lavabo mevcut, tabi ki akbil ile giriş yapılıyor ve ücretli her yerde olduğu gibi.

Aynı zaman da içeride, basketbol sahası olan bir yer burası, topunuzu alarak ücretsiz bir şekilde maçlarınızı yapabilirsiniz. Bunun dışında, spor yapabileceğiniz spor aletleri ve çocuk parkları da burada mevcut. Parklar bakımsız ve yetersiz bana göre. 2022 yıllarının parkları daha güzel olmalı bence.

Fethi Paşa Korusu Sosyal Tesisleri Videosu

Onun dışında içeride bir de ufak şelale mevcut, muhtemelen suni bir şelale orasına tam bakmadım ama güzel. Yollar bakımsız ve kirli, yollardaki yapraklar bir şekilde bir makine veya eleman yardımıyla süpürülmeli bence, çünkü bu yapraklar, romantiklik katan cinsten, güzellik veren cinsten değil. Daha çok çöplük havası andıran cinsten tabi bu görüş de bana ait, bana öyle geldi hissiyat olarak.

Her anlamda erken gidilmesi gereken bir yer burası. Otoparkı ile olsun, sosyal tesis kısmı için olsun, diğer kafe bölümü için olsun, erken gidilmediği takdir de indirim yapan mağazalarda olduğu gibi kuyruk beklemek zorunda kalabilirsiniz, güneşin altında. Erken gitmeniz gerekiyor dediğim saat ise abartmıyorum 07:00 gibi giderseniz çok daha rahat olur sizin için.

Yazıyı mutlaka sonuna kadar okuyun, gerçekten gitmiş kadar olacaksınız. Eğer hiç gitmediyseniz mutlaka okuyun. Her şeyi detayları ile yazdım sizler için. Sizler de kendi görüşlerinizi yorumlarda bizimle ve diğer insanlarla paylaşabilirsiniz. Bence Kemerburgaz kent ormanı buraya göre çok çok daha mantıklı. En azından oksijen aldığını hissediyor, 2 tane de hayvan görüyorsun için açılıyor.

Fethi Paşa Korusu Nerede ?

Fethi Paşa korusu, İstanbul ili, Üsküdar ilçesi Kuzguncuk semti sınırları içerisindedir. Üsküdar’ın sahil noktasında yer alır. Sahil de bulunan ana caddeden girişi de vardır. Daha iyi bir tecrübe için aşağıya harita bırakıyorum.

Fethi Paşa Korusu Nasıl Gidilir ?

Kuzguncuk sahilde bulunan Fethi Paşa korusuna, taksiyle, marmarayla, otobüsle, vapurla ve özel aracınızla gidebilirsiniz. Üsküdar dan otobüsle gelmek için, 15B, 15C ve 15H numaralı otobüslere binebilirsiniz. Aracınızla gitmenizi tavsiye etmem yukarıda da belirtiğim gibi, park yeri sıkıntı cidden çok can sıkıcı. Bir de bunun üstüne açlık bastırınca haliyle sinirler biraz gergin oluyor.

Fethi Paşa Korusu Pazartesi Günü Açık Mı ?

Fethi Paşa Korusu Pazartesi günleri açıktır. Bizzat tecrübe ederek yazıyorum. Hafta sonları çok kalabalık oluyor. O yüzden hafta içi daha mantıklı olur ille de gitmek istiyorsanız.

Fethi Paşa Korusu Engelli Araçlara Uygun Mu ?

Fethi Paşa korusu engelli araçlarına uygun bir yerdir. İster yukarıdan girin, ister aşağı kapıdan girin, iki kapıdan da düz ayak yolları. Fakat yukarıdan aşağıya dik yokuş inmek zor olabilir. Alt kapıdan mekanlar daha yakın. Sosyal tesis içine de girebiliyorsunuz ancak tamamına değil. İlk düz ayak kısmına girebilirsiniz. Diğer üst katlar için on tane basamak mevcut. Ama siz gittiğiniz de size göre bir çözüm üretilir diye düşünüyorum.

  Cevahir Avm Sinema

Yani bir alt kısım var, bir üst kısım alt kısma girer sorun olmaz. Kafeterya bölümüne de girebilir engelli araçları Fethi Paşa korusunda. Otopark da yer bulursanız ki sizlere öncelik tanımaları lazım, düz ayak bu iki köşke de gidebilirsiniz oradan. Koru içinde ara yollarda merdivenler mevcut ama uzun yollar da düz ayak olduğu için, inip çıkabilirsiniz. Tuvalet üst katta ancak, seyyar tuvaletler var belediyenin koymuş olduğu orası düz ayak, bunun bilgisini de ek olarak yazmış olalım.

 

Fethi Paşa Korusu Piknik Yapılır Mı?

Elbette ki Fethi Paşa korusunda piknik yapabilirsiniz. Banklar mevcut, yere serilip oturanlar var. Ağaçların arası çok güneş almıyor ve yerler de çok fazla yeşillik yoktu benim gittiğim de. Sandalyeniz var ise daha rahat olabilir. Ayrıca orman içi baya yokuş o yüzden düz oturamayacağınızı bilmenizi isterim.

Fethi Paşa Korusu Mangal Yapılır Mı?

Fethi Paşa korusunda mangal yapmanıza izin verilmemektedir. Güvenlikler dolaşıyor. Ayrıca tamam bol oksijenli bir yer değildi. Yani böyle burnundan çektiğin zaman o oksijeni alırsın ya, ben burada onu bekledim ama beklediğim gibi çıkmadı havası. Ancak buna rağmen mangal yaparak içeriyi toz duman etmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Zaten mangala da izin verilse adım atılacak yer kalmazdı herhalde. Mangal için daha büyük arazili yerleri tercih etmek bana daha mantıklı geliyor.

Fethi Paşa Korusu Kahvaltı Saatleri ?

Fethi Paşa Korusunda haftanın 7 günü kahvaltı yapabilirsiniz. Ben açıkçası çok tatmin olmadım, sebeplerini yazı genelinde paylaştım zaten sizler için, burayı ziyaretimden sonra. Ben bir kere gittim bir daha gider miyim bilmiyorum. Simit ayran yaparım herhalde bir bankta daha iyi.

Burada bulunan köşk de bulunan sosyal tesis de kahvaltı yapmak istiyorsanız, tembelliği bırakıp erkenden kalkmalısın. Sabah saat 08:00 gibi burada olmanızı tavsiye ederim, oda en geç, sonrası zulüm oluyor çünkü bizzat ben yaşadım.

fethi pasa korusu fiyat 1

Fethi paşa korusunda kahvaltı saatleri, öncelikle şöyle belirteyim. Burası sabah 08:30 ile 23:00 arası açık olan bir yer. Yemek de veriliyor çünkü burada. Kahvaltı saatleri ise, sabah 08:30 açılışla birlikte başlıyor, hafta içi 12:00, hafta sonu ise 13:00 de son buluyor. Bu saatlerden sonra artık yemek programı başlıyor. Menülerde klasik sosyal tesis yemekleri mevcut haliyle.

Fethi Paşa Korusu Otopark Var Mı ?

Fethi Paşa korusunda, araçlarınız için otopark bulunmaktadır, bulunmaktadır ama var ile yok arasındadır. Bu ne demek girisfiyati.com dediğinizi duyar gibiyim. Araç otoparkı o kadar küçük ki, o sebeple böyle yazdım. Fethi Paşa korusu içindeki araç otoparkı, 20 araçlıktır. Hatta 20 bile değil, 15 araçlık ama ben kenarlara sıkıştırılmış araçları da dahil edeyim dedim, o sebeple hadi 20 araçlık bir otoparkı mevcut.

Fethi Paşa korusunda otopark ücretsiz, ücretsiz ama yer bulmak sıkıntı. İnsanlar anlaşarak çıkıyor biri diğerine yer veriyor. Çok erken gidilmediği takdir de bu otopark sıkıntıdan başka bir şey vermez.

Buraya araçla gitmek tam bir kaos. Sahilden dar bir sokaktan giriliyor zaten buraya. Giriyorsun, otoparktan çıkanlar ve girenler tek bir dar sokakta buluşuyor. İçeride yer yok araçlar otopark girişinde uzun kuyruklar oluşturuyor. Tam bir çile diyebilirim. Güvenlik arkadaşlar sahil de bulunan ispark otoparklarına yönlendiriyor ancak ama, sahilde yol kenarındaki isparklar da dolu, yer bulmak imkansız. Bulsan bile ucuz diye geldiğin bir yer İspark otoparkına verdiğin ücretle, ucuz olmaktan çıkıyor.

fethi pasa korusu fiyat 9

İçeride çok sıra var bundan dolayı sanırım, yeme içme ve sıra bekleme sürenle birlikte, 3 saatlik bir otopark ücretini gözden çıkarmalısın, oda yer bulabilirsen. Dediğim gibi otoparka girmek çıkmak tam bir çile. Çok gitmek istiyorsanız ve stressiz gitmek istiyorsanız, Marmaray, taksi yapılabilir. Scoter tavsiye edemiyorum, bir yakınım 3 ay yatmak zorunda kaldı. Şuan bizim ülkemiz de scoter kullanmak baya sıkıntılı bir durumda çünkü.

Fethi Paşa Korusu otopark ile ilgili size iyi bir önerim var ; Aracınızla gittiğiniz de Fethi Paşa korusuna, alt kapıdan değil de üst kapıdan girerseniz, şansınız biraz daha artıyor. Otopark yeri bulmakla alakalı olarak durum bu şekilde, hem de ücretsiz. Alt kısımda curcuna var ve yer bulmak imkansız gibi bir şey. Üst kapıya yandaki sokaktan çıktığınız zaman, üst kısımda bulunan cadde ve sokaklarda, sahile göre park yeri bulmanız çok çok daha kolay oluyor, şahsen ben öyle yaptım.

Fethi Paşa Korusu Giriş Ücretli Mi ?

Fethi Paşa korusuna giriş ücretsizdir. İçeride mangal yakmak yasak. Ancak 10 kişilik bir grubun, içeride halı sererek oturduğunu ve görevlilerin müsaade ettiğine şahit oldum. Buraya giriş ücretsiz, parklar, basketbol sahaları ücretsiz. Otopark ücretsiz, sadece yemek yerseniz ücret ödüyorsunuz haliyle, bir de tuvaletler için, akbil ile ödeme yapılıyor.

  İstanbul'da Yemek Yenilecek Yerler

Fethi Paşa Korusu Neler Var ?

Fethi Paşa korusu içerisinde aslında, diğer yerlerden farklı olarak bir basketbol sahası gördüm. Çok fazla bir farklılık yok ne yalan söyleyeyim. Ben de büyük beklenti ile gittim, herkes burayı işaret edince ancak benim beklentimi karşılamadı diyebilirim.

Yine de ben sizler için yazayım neler var neler yok. Benim ilgimi çok çekmedi ama belki size güzel gelebilir. Boğazın dibinde ama öyle çok boğaz manzarası bile görünmüyor diyebilirim sizlere. Beklenti büyük gidince hep böyle oluyor, fazla beklentili olmamak lazım 🙂 benim gibi.

  • Çocuklar için oyun alanları var, bildiğimiz standart mahalle parkı şeklinde ve eskimiş durumdalar.
  • Yine mahalle aralarında sıkça rastladığımız, spor aletleri var.
  • Basketbol ve voleybol sahaları mevcut, basketbol sahası güzeldi yani, top olsa oynardım.
  • Bir tane ufak şelale var, dibinde fotoğraf çekilebileceğiniz.
  • Özel restaurantlar var içinde oraların boğaz manzaraları çok iyi, ancak rakamlar haliyle yukarıda.
  • İki tane tarihi köşk var her koru da olduğu gibi neredeyse, yıldız parkı gibi, emirgan gibi, biri sosyal tesis, diğer ise kafeterya olarak kullanılıyor 🙂
  • Sosyal tesisler haricinde, koru içinde seyyar tuvaletler mevcut.

fethi pasa korusu fiyat 8

Durum bu şekilde, herkesin paylaştığına bakmayın, orda burada, instagram da. Ben bitsin de gideyim diye saatin ilerlemesini istedim. Sosyal tesis çalışanları, koşturmadan dolayı haliyle stresli. Yoğun sıralar mevcut. Pazar günümü bu çileye ayıramam cidden.

Sosyal tesis statüsünde olduğundan dolayı, kahvaltı fiyatları uygun. Böyle bir konumdaki Fethi Paşa,  dışarıya göre daha uyguna, kahvaltı yapacağınız bir mekan. Fiyatlar iyi iyi ama dediğim gibi, kahvaltı çeşitleri, sıra bekleme, otopark, kalabalığı da göz önünde bulundurmak ve öyle kıyaslamak gerekiyor bana sorarsanız.

fethi pasa korusu kahvalti fiyatlari 2

Üstelik boğaz manzaralı harika bir konumu mevcut. Fethi paşa kahvaltı fiyatları, eskiden kahvaltı tabağı kişi başı, 25 liraydı. Serpme kahvaltı ise 50 liraydı. Harika doğa ve deniz manzarasına sahip olan koruda yeni kahvaltı fiyatlarını sizler için yazmak istedim. Fethi paşa korusu sosyal tesisleri kahvaltı tabağı güncel fiyatı, kişi başı 40 lira olmuş durumda.

girisfiyati com youtube abone ol 1

Şayet ben serpme seviyorum diyorsanız, fethi paşa korusunda, serpme kahvaltının yeni güncel fiyatı ise, kişi başı 70 lira oldu. Pazar günü şöyle, güzel bir manzara da, ailemle kahvaltı yapayım derseniz şayet, 4 kişi gittiğiniz de, 160 liralık bir rakam ödemeniz gerekmekte. Fethi Paşa korusuna girmek ücretsiz, kahvaltı yapmak isterseniz, sosyal tesis yeni kahvaltı fiyatları bu şekilde.

fethi pasa korusu kahvalti fiyatlari 4

Ayrıca sabah erken gitmelisiniz, özellikle pazar günleri için söylüyorum bunu. Ben sabah dokuz gibi aradığımda sıra başlamıştı bile. Sekiz gibi giderseniz, dönemine göre değişir elbette bu durum. Ancak sekiz gibi giderseniz beklemezsiniz diye düşünüyorum. Aksi halde sıra beklemeniz gerekiyor. Numaranızı alıyorlar ve size haber veriyorlar sıranız geldiğinde. Bu sırada siz de koruyu kesebilir, sabah sabah bol bol oksijen alabilirsiniz.

Fethi Paşa Korusu Sosyal Tesisleri Kahvaltı Fiyatları 2022

Kahvaltı fiyatlarına geçmeden önce bir kaç kendi görüşümü yazmak istiyorum. Fotoğraf ve videolardan da görüldüğü üzere, burası pazar günü çok kalabalık olan bir yer. Ayrıca bana göre bu kadar kalabalık olmasını gerektiren, ekstra bir olayı da yok yani. Fethi Paşa Sosyal tesisleri kahvaltı ücretleri hani uygun desem çok bir uygunluk göremedim ben fiyat olarak.

Hani imkanı çok olan biri değilim yanlış anlamayın beni sakın. Burada yaptığım kahvaltı ücretine, bir yüz lira daha eklesem, zaten arada bir çıkıyoruz, en azından rahat rahat kahvaltımı yaparım. Arkadaş 50 tane masa boşalmasını bekledim, şükür arada gelmeyenler oldu da sıra geldi, yoksa 13:00 gibi yemeğe geçmeleri gerekiyor. O kadar zaman boşuna bekleme durumu da olabilir yani.

Bir sürü sıra bekleme olayı var, çeşitler öyle aman aman da değil yani bence yetersiz. Onun dışında arabanı park edemiyorsun. Başka yere git 100 lira para ver daha iyi. En azından burada otopark ücreti de say 30 lira aynı hesaba geliyor. Otopark ücretsiz ama yer yok ki, mecburen İsparka çekeceksin, e oda bedava değil ya hani. 70 lira kalır geriye gider, doğru düzgün bir yerde yaparım kahvaltımı, en azından kahvaltı yaptım derim.

Sosyal tesis çalışanları da yoğunluktan stres altında, herkes baskı yapıyor bir an önce sıra gelmesi için. Adamın beyni kaynıyor resmen. Hele orda saçları biraz seyrek bir abimiz vardı, artık kıpkırmızı olmuştu. Adam artık S.O.S veriyordu. Kafeterya kısmı da fiyatlar uygun tamam ama, bir sıra var sanki dersiniz, bedava İphone 14 veriyorlar.

fethi pasa korusu kahvalti fiyatlari 3

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir