Akyaka

Son Güncelleme 27 Temmuz 2023

Ege Akdeniz’de buluşmadan hemen önce Gökova Körfezi’nin doğu ucunda bir huzur sığınağı. Bodrum ve Datça yarımadalarının arasında yaklaşık 100 kilometre uzunluğunda dar bir Körfez. Ön tarafı deniz arka tarafı dağ, bir yanı plaj bir yanı marina olan Akyaka…

Akyaka, sırtını kızılçamlarla kaplı Sakartepe’ye yaslamış ve Halikarnas Balıkçısı’nın “Roma’yı gör de öl” dediği gibi “Gökova’yı gör de yaşa” dediği bir yerdir. Akyaka, bir yanı mavi bir yanı yeşil, sağı deniz solu nehir hepsinin kesiştiği yerde, toprağa yakın, hayallere kardeş, yaşamın kalbinde bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkar. Akyaka’ya hoş geldiniz!

Akyaka bölgesine geldiğimizde, buranın merkezi noktasında olduğumu belirtmek isterim. Aşıklar Yolu, Akçapınar ve Maden İskelesi gibi farklı bölgelere kolaylıkla ulaşılabilir. Bu bölgeler arasında kendi aracınızın olması avantaj sağlar. Ayrıca Akyaka çevresinde farklı koylar bulunmaktadır ve Köyceğiz tarafında bir şelale de ziyaret edilebilir. Konaklama için çeşitli seçenekler mevcut, pansiyonlar, apartlar ve oteller arasından tercih yapabilirsiniz. Konaklama tercihiniz, ne kadar süre kalacağınıza ve nasıl bir tatil aradığınıza bağlı olarak değişebilir.

Akyaka tepeden gorunum

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı olan Akyaka’nın yerleşik yaklaşık 10.000 kişilik nüfusu, yaz aylarında günübirlikçi yerli turistlerle birlikte 100 bine ulaşmaktadır. Ancak Akyaka yalnızca yazları ayaklanan bir Uyuyan Güzel değildir. Dört mevsim ziyaretçi ağırlayan Akyaka, son yıllarda artan ilginin en büyük nedeni olan huzur veren sakinliği, zengin ekosistemi, tertemiz sahili ve tek tip mimarisiyle koruma kullanma dengesini iyi bir şekilde koruyan nadir turistik bölgelerden biridir. Akyaka’nın özgün doğası, ağaçlar ve sazlıklar arasından süzülerek Gökova Körfezi’ne akan azmak suyuna çok şey borçludur. Yörede “Kadın Azmağı” olarak bilinen bu çayın dışında bir de Akçapınar Azmağı bulunmaktadır. Körfez’de akıntının hep batı yönlü olmasının nedeni de aynıdır. Akyaka’da yer alan azmak, doğal akvaryum görünümündedir ve tur teknelerinin rotasında bulunan 1850 metrelik bir su yolunu kapsar. Azmak, kefal, levrek, yılan balığı, aynalı sazan gibi balık türlerine ev sahipliği yaparken, su altı bitki örtüsü, kaplumbağalar ve ördeklerle de pastoral bir tablo sunmaktadır.

Akyaka’nın yerleşimi çok uzun bir geçmişe sahip olmamakla birlikte, Gökova Dağıyla ormanı, tatlı suyu ve deniziyle binlerce yıldır canlı yaşamına ev sahipliği yapmıştır. Akyaka’da çam ağaçları adeta denizin içinden çıkmakta. Çünkü toprağın altında tatlı su gözeleri kaynıyor. Azmakta su altı bitki örtüsü zengin olduğu gibi, özellikle balıkçıl, ağaçkakan, yaban ördeği ve yaban kazı gibi kanatlı hayvanlar da bu coğrafyada sıkça görülebiliyor. Azmak kenarındaki lokantalar Ege ve Girit mutfağından çeşitler sunuyor. Bölgede sanayileşme olmaması nedeniyle su kirliliği minimum seviyede. Bu da balıkların lezzetine yansıyor.

akyaka azmak suyu

1988 yılından bu yana özel çevre koruma bölgesi statüsünde olan Gökova, 2010 yılında deniz koruma alanı ilan edilmiş. Böylece azalan balık stoklarının arttırılması ve hassas yumurtlama çoğalma alanlarının korunabilmesi sağlanmış. Sonuçta çabalar sonuç vermiş ve nesli tehlike altındaki türler korunurken, yerel balıkçıların da geliri artmış. Yine de Akyaka’nın başlıca geçim kaynağı kuşkusuz turizm gelirleri.

1980’li yıllarda başlayan Turizm hareketliliğinde Bol yıldızlı büyük otellere izin verilmeyen Akyaka’da Apart ve butik otel işletmelerinin çoğu yaz kış hizmet veriyor. 2011 yılından bu yana yavaş şehir unvanına sahip bu sahil kasabasında zamanın ritmini yavaşlatmak isteyenler özellikle yaz aylarında plajları dolduruyor. Sahilde sessiz sakin güneşlenmekle yetinmeyenler ise Türkiye’nin en ideal kamp noktalarından birinde olmanın tadını çıkarıyor.

Akyaka’da Ne Yenir?

Akyaka balığı Marmara ve Akdeniz balıklarından daha soğuk suda yaşadığından tadı çok farklı. Akyaka’da tadı bambaşka olan bir şey daha var: azmak suları. Körfezden denize karışırken ağır ağır manzarayı pastel tonlara boyayan gün batımını izlemek… Akyaka’da dalga sesleriyle biten her gün, balıkçı teknelerinin motor sesleriyle başlıyor. Akşam atılan ağlar sabahın ilk ışıklarıyla toplanıyor. Eskiden geçimini denizden sağlayan yaklaşık 30-40 aile balıkçısı varken bugün bu sayı iki elin parmaklarını geçmez olmuş.

Öğlen sıcağında yapılan aktivitelerden sonra tost ve ayran iyi gidiyor. Buraya sadece tost yemek için gelenler de var. Daha önce soslu tost yemediyseniz mutlaka yiyin. Tostta sucuk, kaşar ve domates gibi lezzetler bulunuyor. 

Akyaka Okaliptüs Yolu

Okaliptüs ağaçları arasında güzel bir perspektife sahip olan bir yol var. Hayat sana güzel dediğimiz o yollardan biri.

akyaka okaliptus yolu

Akşam üzeri burada tatlı bir serinlik hissediliyor. Okaliptüs ağaçlarının yapraklarından esen rüzgar saçlarınızdan geçiyor, inanılmaz güzel. Bu ağaçlar sağda solda, her iki tarafta da yer alıyor. Okaliptüs ağaçlarıyla çevrili muhteşem bir perspektif sunan güzel bir yol boyunca ilerliyoruz. Sadece arabayla değil, bisikletle de geçmek gerekiyor. Bu yolun hikayesi biraz dramatik. Yıllar önce buranın muhtarının çocukları sıtmadan ölüyormuş. Muhtar, bu sorunu çözmek için okaliptüs ağaçlarını dikmeye karar vermiş. Kendi çocuklarını da kaybeden muhtar büyük bir çaba harcamış ve bu ağaçların dikilmesi için seferberlik başlattı. Cumhurbaşkanlığı da bu çabaya destek oldu. Bu ağaçlar 1938 yılında Avustralya’dan getirildi ve şu anda hala burada bulunuyor.

  Kilitbahir Kalesi

Akyaka KiteSurf 

Uçurtma sörfü olarak adlandırılan bu spor ilk olarak Fransa’da ortaya çıkmış ayağa takılan kayak ve uçurtmanın gücü su üzerinde özgürce hareket imkanı sağlıyor. En büyük yardımcı kuvvetse Rüzgar. Akyaka elverişli rüzgarı sayesinde dünyanın dört bir yanından gelen kitesurf tutkunlarının buluşma noktası. Türkiye’deki meraklılarının ise vazgeçilmezi. Yediden yetmişe herkesin rahatlıkla yapabileceği fazla güç gerektirmeyen koordinasyona ve dengeye dayalı güvenli teknik ve keyifli bir spor. Gökova Körfezi’nin rüzgarı, uzun sezonu ve kıyının 200 metre boyunca sığ olması da bu sporu yeni öğrenenler için büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu nedenlerle Akyaka dünyanın en iyi ilk 10 kitesurf noktalarından biri.

akyaka ruzgar sorfu ucretleri

Burada sabah saat 10:30’dan akşam 7’ye kadar sörf yapmak mümkün. Bu plajı özel kılan şey ise muhteşem bir rüzgara sahip olması ve Gökova Körfezi’nin hemen yanında olmamız. Deniz ve kara arasındaki ısı farkından kaynaklanan bir rüzgar, denizden karaya doğru esiyor ve sörf yapmayı kolaylaştırıyor. Aynı zamanda kumlu ve sığ bir zemin olduğu için bu plaj, yeni öğrenenler ve başlayanlar için de oldukça güvenli olarak kabul ediliyor. Plaj boyunca sörf okulları bulunuyor ve bu okullarda malzemeleri kiralayabilir ve ders alabilirsiniz. Ayrıca gün boyunca dinlenip, yemek yiyebilir ve sosyalleşebilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki burada sadece seyretmek veya takılmak için gelenlerin yüzmeleri mümkün değildir.

Akyaka Kitesurf Ücretleri 2023

Sörf okullarının fiyatları genellikle 2400-3200 TL arasında değişmektedir. Bu ücret malzemelerin kiralanmasını ve hocayla çalışmayı kapsamakta. Günlük malzeme kirasının yaklaşık olarak 400-450 TL arasında olduğu söylenebilir. Sörf tahtası günlük veya yarım günlük olarak kiralanabilmektedir. Burada doğayla iç içe bir deneyim yaşanmaktadır. 23 Nisan’da resmi bir açılış yapılıyor 29 Ekim’de sezon bitiyor.

Temel eğitimi aldıktan sonra ve birkaç gün gelerek yavaş yavaş suyun üstüne çıkmaya başlarsınız ve zamanla profesyonel hale gelirsiniz. Sörf yapmanın oldukça güvenli olduğu söyleniyor ve sağlığınız izin veriyorsa 7’den 70’e herkesin yapabileceği bir spor olduğu belirtiliyor.

Akyaka Tekne Turu Ücretleri 2023

İlk olarak tepelere çıktığımızda iki farklı tekne turu seçeneğiyle karşılaşıyoruz. Biri Akçapınar Azmağı üzerindeki tekne turu. Diğer bir seçenek ise Kadın Azmağında gerçekleşen tekne turları. Bu iki tur birbirinden tamamen farklı. Akçapınar üzerindeki tekne turu için 5 kişiye kadar 200 lira gibi bir ücret ödüyorsunuz. Fiyatlar değişebilir, pazarlık yapmayı deneyebilirsiniz. Kano kiralamak isterseniz tekneler size eşlik ettiği için fiyat 100 lira olarak belirlenmiş. Tekne turu sırasında Amazon denen bölgede dolaşıyorsunuz. Teknelerin eşlik etmesinin nedeni kaybolma veya yorulma durumunda yardımcı olmaktır. Bu şekilde keyifle kanallarda dolaşmak güzel.

Nehir üzerinde hemen kiralayabileceğiniz kano ve tekne bulunuyor. Ayrıca burada Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos’a gitmek istediğinde askerleri için yaptırdığı bir köprü var. 

akyaka azmak kano

Tekne turunda yaklaşık yedi buçuk kilometre yol kat ediyorsunuz. 1-1,5 saat sürüyor. Eğer kano kullanırsanız biraz daha uzun sürebilir. Bu sizin kondisyonunuza ve performansınıza bağlı. Güneş tepede olduğunda rahatsız edici olabilir, ancak şu esince rüzgar sizi rahatlatıyor. Rüzgar olmadığında da sorun değil, etrafı seyretmek keyifli. Özellikle dağlar, tepeler, pamuk gibi bulutlar ve yan taraftaki ağaçlar güzel bir manzara sunuyor.

Kadın Azmağı Turu

Bu turun diğerinden farkı, yani Akçapınar Azmağı’ndan biraz daha kısa sürüyor. Orada restoranlar ve mekanlar bulunuyor. Buradan geçerken ise daha çok doğanın içinde hissediyorsunuz. Daha sarp, daha doğal ve vahşi bir görüntüsü var. Doğa tutkunları için harika bir deneyim. Islanabileceğinizi unutmayın, o yüzden mayoyla binin. Islanacak kıyafetler kullanmamanızı öneririz.

Amazon bölgesinde kalabalık yok, mekan yok. Sadece doğanın içinde şırıl şırıl akan su. Böyle olması çok güzel, burada zaman geçirmek güzel ve keyifli. Bu arada Amazon denen bölgedeki ağaçtan aşağıya atlayıp yüzenler de oluyor. Serinlemek isterseniz bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Su gerçekten serinletici. Kürek çekerken üzerinize serpişen su size serinlik getiriyor.

Akyaka Deniz Turu Ücretleri 2023

Ege ve Akdeniz gibi bölgelere geldiğinizde genellikle böyle tekne turları bulunmakta. Kişi başı ücreti 300 TL’den başlamaktadır. Öğle yemeği dahil olarak düzenlenen bu tur, geri dönüş saatine kadar devam etmektedir. Ayrıca Türkiye’de Fethiye Limanı gibi farklı ve güzel koylar da bulunmaktadır. Akyaka, Gökova Körfezi’ndeki lacivert koyları, sualtı mağaraları, İncekum Plajı ve Sedir Adası ile Türkiye’nin en güzel koylarından biri.

  Bodrum'da Fiyatlar

Meşhur Akyaka Evleri

Azmakın ve denizin sunduğu güzelliklerin izdüşümü karada da devam ediyor. Mimari özellikleriyle ön plana çıkan Akyaka evlerinin her biri dantel gibi işlenmiş ahşap oymalarla süslü. Begonvillerin sarmaladığı bu şirin evler birbirinden güzel bahçelere sahip, doğaya uyumlu. Akyaka evlerinde binaların konumu ve iç düzenlemesi yörenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde oluşturulmuş.

Akyaka evleri mimari

Akyaka evlerinin bu özel mimari üslubunda Ula doğumlu edebiyatçı Nail Çakırhan’ın imzası var. Çakırhan, Ula’nın eski evlerini örnek alarak 1970’li yıllarda Akyaka’da kendini özgür mimari özellikteki ilk evi oluşturmuş ve bu çalışmasıyla pek çok ödüle layık görülmüş. Bunlar arasında 1983 Ahan Mimarlık ödülü de var. Nail Çakırhan’a mimarlık eğitimi almamasına rağmen gelen bu başarı Akyaka mimarisinin de temellerini atmış. Çevreden gelen talepler üzerine Akyaka’da evler bu örnek tipte yapılmaya devam etmiş. Böylece bütün yerleşimin çehresi değişmiş. Çakırhan 98 yıllık yaşamı boyunca Akyaka’nın kendi mimari kimliğini kazanmasında önemli çalışmalara imza atmış. Eşi ünlü arkeolog Halet Çambel ile 1970’li yıllardan 2008 yılındaki vefatına kadar yaşadığı müze ev bugün tüm ziyaretçileri açık. Belki de Akyaka’nın anlattığı en önemli şey, bu özenle oluşturulan, emekle biçimlendirilen her şeyin geleceğe kalması. Yalnız mimaride değil, her alanda bu anlayışla yola çıkmak hayatı güzelleştirmenin tek yolu. En kolay yol bu değil elbet, ama güzel olan hiçbir şey kolay  elde edilmedi.

Akyaka evleri drone cekimi

Akyaka’da Nerede Denize Girilir?

Akyaka’da deniz yok diyenler olmuştur, ancak burada deniz olduğu açıkça görülmektedir. Plaj olmamasına rağmen, yeşil alanlar ve ormanlık alanlar bulunmakta. Ayrıca kamping alanları ve yürüyüş yolları da mevcuttur. Halk plajı ve tekne turları bir arada bulunmakta.

akyaka halk plaji

Sedir adası Kleopatra plajı giriş ücretleri 2023

Çamlık Köyü, Marmaris’e daha yakın olan ve plajlarıyla tanınan bir yerdir. Tekne yolculuğu yaklaşık 20 dakika sürüyor. Hem özel gezi tekneleri hem de Mavi Tur tekneleri burada bulunmaktadır. Ayrıca Marmaris’ten de tur tekneleri buraya gelmekte. Burası bir müze ada konseptine sahip ve müzekartla giriş yapabilir veya 75 lira ödeyerek bu ören yerini ziyaret edebilirsiniz.

Sedir Adası, Karya kentlerinden biri olan Kedrai’nin kalıntılarının bulunduğu bir alandır. Deniz kalitesi burada pırıl pırıl ve güzel bir su bulunmakta. Ada, müze adası olmasının yanı sıra plajlarıyla da ünlü. Kleopatra Plajı, buradaki önemli bir turistik cazibe merkezidir. Kumları koruma altında olduğu için kumları almak yasak ve ciddi cezaları var. Kleopatra’nın kumlarını getiren efsanevi aşk hikayesi de burada anlatılır.

Ada çevresinde yüzme için güzel noktalar bulunmaktadır ve denize girmek oldukça keyifli. Ancak yürüyerek antik kalıntıları görmek isterseniz, adada 15-20 dakikalık bir yürüyüş yapmanız gerekmektedir. Bu yollar üzerinde yılan ve akrep uyarıları bulunmaktadır, bu yüzden sıcak havalarda yürümek önerilmez.

kleopatra plaji giris ucreti

0-8 yaş arası çocuklar için adaya giriş ücretsiz ve aynı şekilde tekne turu da ücretsiz.
8-12 yaş arası çocuklar için adaya giriş ücreti 250 TL’dir ve tekne turu ücreti 225 TL olarak belirlenmiştir.
13-18 yaş arası gençler için adaya giriş ücreti 250 TL olup, tekne turu ücreti 450 TL’dir.
65 yaş üstü yetişkinler için adaya giriş ücreti 450 TL olarak belirlenmiştir, ancak daha önce giriş ücreti alınmıyordu.

Ayrıca, gaziler ve refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları ile şehit yakını kimlik sahiplerinden giriş ücreti alınmamaktadır. Engelliler (T.C. vatandaşı ve yabancı) ile bir refakatçisi de görünür engel veya yazı ibrazı ile ücretsiz olarak adaya girebilirler. Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli ve emeklileri ile refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları da ücretsiz giriş imkanından yararlanabilirler. Üniversitelerin belirli bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler de bu kapsamda ücretsiz giriş hakkına sahiptir.

Sedir adasına Kleopatra plajına giriş ücretsiz olan diğer gruplar ise şunlardır:

8 yaş altı çocuklar ve yabancılar adaya ücretsiz girebilirler.

Marmaris içinden tekne kalkış yeri olan Çamlı köyüne servis hizmeti de tur kapsamında sunulmaktadır. Ayrıca öğlen yemeği ve tur boyunca soft alkolsüz içecekler de tur paketinin içerisinde yer almaktadır. Tur sonunda ise tekrar servisler ile Marmaris’e dönüş sağlanmaktadır. Tur boyunca rehberlik hizmetleri de verilmektedir.

Akyaka, doğal güzellikleri ve farklı aktiviteleriyle ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor. Herkesin keşfetmesi gereken bir tatil merkezi olarak popülerliği giderek artıyor. Bir buçuk ya da iki gün içinde burada yapabileceğiniz birçok şey var. Tekne turları, doğa yürüyüşleri, serin sulara dalış, lezzetli yiyecekler ve daha fazlası sizi bekliyor. Akyaka’da geçireceğiniz zamanın keyfini çıkarın ve unutulmaz anılar biriktirin.

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir