Atatürk Kent Ormanı

Son Güncelleme 26 Nisan 2023

Atatürk Kent Ormanı, İstanbul’un en sevilen doğal alanlarından biridir. Sarıyer ilçesi sınırları içinde yer alan orman, zengin bitki örtüsü ve doğal yaşamı ile öne çıkar. Hacı Osman metro durağında indiğiniz de direk buranın içinde inmiş gibi oluyorsunuz zaten, bundan dolayı ulaşımda son derece kolaydır.

Ormanın girişinde güvenlik mevcut. Ayrıca ek olarak da araçlarla devriye atılıyor. Atatürk kent ormanına geldiğiniz zaman kendinizi bir doğa harikasının içinde bulursunuz. Yemyeşil ağaçlar, kuş cıvıltıları ve temiz havası ile doğanın tadını çıkarabilirsiniz. İstanbul’un hızlı temposundan uzaklaşmak ve doğayla iç içe olmak için ideal bir yerdir.

Atatürk Kent Ormanı Beltur
Atatürk Kent Ormanı Beltur

Atatürk kent ormanında, tuvaletler mevcut. Çocuk parkları mevcut hem de bir kaç tane, farklı farklı tiplerde. Mescit de bulunan kent ormanında, çeşit çeşit oturmak için alanlar ve Beltura ait bir de kafe işletmesi bulunmaktadır. Buradaki rakamları da sizlerle paylaşıyorum. Beltur sabah 09:00 ile 21:30 arası açıktı ben gittiğimde. Atatürk Kent Ormanı kafeterya saatleri bu şekildedir.

Atatürk Kent Ormanı Beltur Kaça Kadar Açık
Atatürk Kent Ormanı Beltur Kaça Kadar Açık

Ormanın içinde birçok doğal yaşam alanı da bulunur. Kuş gözlemciliği yapabilir denemez belki ama, doğal göletlerde balıkları ve ördekleri izleyebilirsiniz. Atatürk kent ormanı o kadar büyük bir alana sahip ki, kaybolmanız bile mümkün. Benim gördüğüm 5 tane girişi mevcut. Uzun yürüyüş parkurları var.

Atatürk Kent Ormanı, İstanbul’da bulunan en büyük ve güzel ormanlardan biridir. Hem çevreye duyarlı, hem de doğa sevenler için ideal bir yerdir. İster ailenizle, ister arkadaşlarınızla, isterse tek başınıza gelin, burada unutulmaz bir gün geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Kent ormanı içine araç çekilemiyor, ama girişinde ispark otoparkı mevcut.

  Antikköy Çatalca

Atatürk Kent Ormanı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Atatürk Kent Ormanı’nın giriş ücreti yoktur. Ücretsiz giriş yapabileceğiniz Atatürk kent ormanına, aracınızı park etmek isterseniz, ispark ücreti ödemeniz yeterli olacaktır. Yürüyerek veya toplu taşıma ile girişlerde yani kısacası araçsız girişlerde ücret alınmamaktadır. Ormanın içinde yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, piknik alanları ve spor alanları gibi birçok aktivite bulunur. İster ailenizle piknik yapabilir, isterseniz arkadaşlarınızla yürüyüş yapabilirsiniz.

Atatürk Kent Ormanı Hacı Osman Metro İspark Otopark Ücretleri

Atatürk kent ormanı hacı osman için, otopark ücretlerini yazarak sizlere kolaylık sağlamak istedim. Rahatlıkla görmeniz için bunu bir alt başlıkla belirtmek daha doğru olur sanırım. Otopark 24 saat açıktır bilginiz olsun. Üstünde otobüs ve metro durakları olan Hacı Osman ispark yer altı otopark ücretleri şu şekildedir:

  • 0-1 Saat: 28 TL
  • 1-2 Saat: 36 TL
  • 2-4 Saat: 40 TL
  • 4-8 Saat: 55 TL
  • 8-12 Saat: 70 TL
  • Tam Gün: 90 TL

Minibüs için bu rakamlar 2 kat, otobüs için 3 kat artmaktadır. Motosikletler için ise bu rakamların yarısı talep edilmektedir. Otopark kodu 0618 olarak geçmektedir. Rakamları her ne kadar güncel tutmaya çalışsak da fiyatlar hızlı değişiyor biliyorsunuz. Bu kod ile ispark sitesinden otopark ücretlerine ulaşabilirsiniz.

Atatürk Kent Ormanı Otopark Giriş Ücretleri
Atatürk Kent Ormanı Otopark Giriş Ücretleri

Yine ayrıca İstanbul da yer alan, mesire alanları olsun. Bu güzellikte olan kent ormanları olsun, millet bahçeleri olsun, bunların hepsini listelediğimiz yazımıza da göz atmanızı şiddetle tavsiye derim. O yazıya da hemen buradan ulaşabilirsin. İstanbul gezilmesi gereken yeşil alanlar

Atatürk Kent Ormanı Nerede?

Atatürk kent ormanı, Atatürk orman parkı Sarıyer olarak da anılmaktadır. Adından da anlaşıldığı üzere, İstanbul Sarıyer ilçesinde yer alıyor. Maslak semtinden Sarıyer’e doğru giden bütün otobüsler ve minibüsler buradan geçiyor. Hacı Osman diye bilinen mevkiye gelince hemen sağ tarafta kalmaktadır. Hemen girişinde, duraklar mevcut. Ulaşım çok kolay. Bir alt kapısı da İstinye tarafında mevcuttur alt kısımda. Bir çok yerden giriş kapısı da vardır.

  Emirgan Korusu

Atatürk Kent Ormanı Nasıl Gidilir?

Atatürk kent ormanına ulaşım son derece basittir, gerçekten. Taksim metrosu var bildiğiniz üzere. Ona bindiğiniz zaman Hacı Osman durağında iniyorsunuz. Çıktığınız da zaten metrodan, Hacı Osman da bulunan Atatürk Kent Ormanı hemen karşınıza geliyor. Atatürk kent ormanı, metro otobüs ve minibüs ile de Sarıyere giden bütün toplu taşıma araçları buradan geçmektedir. Sahil tarafında değil de, burası daha çok belgrad ormanı girişi tarafında yer aldığından, ana cadde üstünden geçen her araç buradan da geçmiş oluyor.

Atatürk Kent Ormanı Kaçta Açılıyor?

Atatürk kent ormanı sabah 06:00 da açılmaktadır. Yine aynı kent ormanı, geç saatlere kadar açıktır. En son güncel kapanış saati 22:00 dir. Güvenlik arkadaşlar devriye atarak kontrol yapmaktadır sık sık. Kent ormanı çok büyük. Karanlığa kalmamanızı tavsiye ederim. Uzun bir parkuru olduğundan bir süre sonra yorgunluktan yolun ortasında kalabilirsiniz benim gibi. Çok uzun parkuru var. Kararlı değilseniz hiç başlamamanızı tavsiye ederim. Yazın neyse de soğuk mevsim de karanlıkta ortada kalmak pek hoş olmuyor.

Atatürk Kent Ormanında Neler Var?

Atatürk kent ormanı’nda neler var diye sorarsanız, yeşil bir alanda olması gereken hemen hemen her şey var diyebilirim. Atatürk kent ormanında, dondurmacı, kafe, tuvaletler, çocuk parkları, oturma alanları, mescit, top oynama alanları, göletler, ördekler, yem yeşil doğa, yürüyüş parkurları, asma köprüsü ve spor alanları mevcuttur.

Atatürk Kent Ormanında Mangal Yakılıyor Mu?

Atatürk kent ormanında mangal yapan kimse görmedim ne yalan söyleyeyim. Buranın doğasına ve amacına pek uygun bir yer değil gibi. Mangal yapmak isteyenler, hemen karşı tarafında bulunan Fatih mesire alanlarını veya belgrad ormanlarını tercih ediyor. Burada mangal yapmak yasak ama yasak olmasa bile mangal yapılacak bir yer değil burası, buradaki ortama pek uygun değil.

1 Comment

  • Hakikaten güzel bir yer, bir kere çok büyük bir alana sahip ve tam kafa dinlemelik bir alan Atatürk kent ormanı, sanırım 2022 yılında açılmıştı. Yeni olması da önemli elbette.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir