Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Son Güncelleme 8 Mart 2023

Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin Çanakkale ilinde bulunan ve antik dönem kalıntılarının sergilendiği bir müzedir. Müze, 1990 yılında açılmış ve bugün antik dönemlerden kalma çok sayıda eserin sergilendiği bir yerdir.

Müzenin içeriği, antik dönem kalıntılarından oluşmaktadır. Bu eserler arasında, Hitit, Frig, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma cam, seramik, metal eserler, mozaikler, sütun başlıkları, sikkeler ve freskler bulunmaktadır. Ayrıca, Çanakkale Boğazı’ndaki 1915 Çanakkale Savaşı’ndan kalma eserler de sergilenmektedir.

Müzenin tarihi ise oldukça eskiye dayanmaktadır. Müzenin bulunduğu bölge, antik Çanakkale adıyla bilinen ve M.Ö. 5. yüzyılda Frigler tarafından kurulan Troia’ya yakındır. Troia, Homeros’un Ilıadas adlı eposunda anlatılan Troia Savaşı’nın yapıldığı yerdir. Çanakkale Arkeoloji Müzesi, bu tarihi yerin ve Troia Savaşı’nın kalıntılarının sergilendiği bir müzedir.

Müzenin içinde, Troia Savaşı’na dair pek çok eser bulunmaktadır. Bu eserler arasında, Troia kapısı, sikkeler, kabartmalar, mozaikler ve Troia’ya ait freskler bulunmaktadır. Ayrıca, Troia Savaşı’ndan kalma silahlar ve koruyucu ekipmanlar da sergilenmektedir.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi, antik dönem kalıntılarının sergilendiği ve tarihine dair çok sayıda eserin bulunduğu bir yerdir.

Müzede, Hitit Dönemi’nden kalma pek çok eser bulunmaktadır. Bu eserler arasında, metal işlemeli figürler, sikkeler, kabartmalar, seramikler ve duvar resimleri bulunmaktadır. Ayrıca, Hitit Dönemi’ne ait olan Çanakkale’nin en eski yapılarından biri olan Alaca Höyük’e ait kabartmalar da sergilenmektedir.

Bizans Dönemi’nden kalma eserler de müzenin içinde bulunan önemli eserler arasındadır. Bu eserler arasında, mozaikler, freskler, sütun başlıkları, seramikler ve metal işlemeli eserler bulunmaktadır. Bizans Dönemi’ne ait olan freskler, müzenin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Osmanlı Dönemi’nden kalma eserler de müzede bulunan eserler arasındadır. Bu eserler arasında, sikkeler, seramikler, metal işlemeli eserler, kabartmalar ve duvar resimleri bulunmaktadır. Osmanlı Dönemi’ne ait olan eserler, Türk tarihine ve Osmanlı imparatorluğunun zengin kültür mirasına dair önemli bilgiler sunmaktadır.

  Sakıp Sabancı Müzesi

Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin en önemli arkeolojik müzelerinden biridir ve antik dönem kalıntılarının yanı sıra, 1915 Çanakkale Savaşı’ndan kalma eserlerin de sergilendiği bir yerdir. Müzede bulunan eserler, turistlerin ve tarih meraklılarının ilgisini çekmekte ve Türk tarihine dair bilgiler sunmaktadır.
Tarih ve arkeoloji meraklılarının ziyaret etmeleri tavsiye edilen bir yerdir.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi Giriş Ücretleri

Giriş ücreti 5 TL’dir ve yetişkinler için geçerlidir. Müze kart geçerli olduğundan, müze kartınızı kullanarak yıl boyunca ücretsiz ve sıra beklemeden giriş yapabilirsiniz.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi Açılış Kapanış Saatleri

Çanakkale Arkeoloji Müzesi, haftanın her günü hizmet vermektedir. 08:00 ve 19:00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır. Fakat kış aylarında kapanış saatleri 17:00’a düşebilir.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi Nasıl Gidilir?

Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Çanakkale şehir merkezine yakın bir yerdedir ve toplu taşıma ile kolayca ulaşılabilir.

Ç-11G numaralı otobüs, Çanakkale şehir merkezinden Arkeoloji Müzesi’ne doğru seyahat eder. Bu otobüs, şehir içinde düzenli olarak hizmet vermekte olan bir hat ve birçok farklı noktadan kalkabilir.

Otobüs seyahat etmek en kolay yol olsa da, taksi veya araba ile de Çanakkale Arkeoloji Müzesi’ne ulaşmak mümkündür.

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir