Derinkuyu Yeraltı Şehri Kayseri

Son Güncelleme 8 Mart 2023

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Türkiye’nin Nevşehir ilinin Derinkuyu ilçesinde bulunan ve tarihi ve turistik açıdan önem taşıyan bir yerdir. Yeraltı şehri, antik dönemde insanların doğal afetler, savaşlar veya diğer tehlikelere karşı korunmak için kullandığı, insanların yaşamını sürdürdüğü ve çalıştığı yerlerdir. Derinkuyu Yeraltı Şehri, Türkiye’nin en büyük ve en derin yeraltı şehirlerinden biridir ve yaklaşık 60 metre derinliğinde bulunmaktadır.

Yeraltı şehri, yaklaşık 7 bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır ve Bizans dönemi ile birlikte kullanılmıştır. Şehir, yaklaşık 85 odalardan, avlular ve sokaklardan oluşmaktadır. Her oda, duvar ve tavanın kalın olduğu ve birçok özelliği olan bir yapıdır. Yeraltı şehri içinde bulunan odalar arasında mutfak, hamam, depo ve ibadethane gibi fonksiyonel alanlar bulunmaktadır.

Yeraltı şehri, turistik açıdan da oldukça popülerdir ve her yıl binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Yeraltı şehri ziyaretçilerine, tarihi ve kültürel zenginlikleri keşfetme fırsatı sunar ve insanların geçmişte nasıl yaşadıkları hakkında fikir verir. Ayrıca, yeraltı şehri ziyaretçilerine doğal afetlere karşı korunma mekanizmaları hakkında da bilgi vermektedir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri, tarihi ve turistik açıdan önemli bir yerdir ve Türkiye’nin en büyük yeraltı şehirlerinden biridir. Tarihi ve kültürel zenginlikleri keşfetmek isteyen herkes için harika bir fırsattır ve unutulmaz bir deneyim sunar.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nasıl Gidilir?

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Göreme ve Nevşehir ilçelerinden yaklaşık 35 km. ve 30 km. mesafede bulunuyor. Konum olarak Derinkuyu ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Ziyaretçiler buraya özel aracınızla, araç kiralayarak veya minibüslerle ulaşım sağlayabilirler. En pratik yol ise Kapadokya’dan günübirlik gezi turları ile gitmektir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Açılış Kapanış Saatleri

Derinkuyu Yeraltı Şehri, her gün ziyarete açıktır. Açılış saati 08:00’dir ve kapanış saati 17:00’dir. Gişe kapanış saati ise 16:15’dir. Bu saatler dahilinde ziyaretçiler yeraltı şehri’ni gezebilir ve Türkiye’nin tarihi ve kültürel mirasını keşfedebilirler. Açık olduğu gün ve saatler dahilinde ziyaretçilerin gerekli ücreti ödemeleri halinde turistik mekana giriş yapabilirler.

  Kilitbahir Kalesi

Derinkuyu Yeraltı Şehri Giriş Ücretleri

Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne giriş ücreti 100 TL’dir. Ancak, müze kartı sahipleri ücretsiz olarak bu turistik mekana giriş yapabilmektedir.Yeraltı şehri gezmek isteyen ziyaretçilerin gerekli ücreti ödemeleri halinde turistik mekanı gezebilir ve Türkiye’nin tarihi ve kültürel mirasını keşfedebilirler.

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir