diyarbakir gezilecek yerler

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Son Güncelleme 2 Eylül 2023

Diyarbakır Gezilecek Yerler, Tarih, Kültür ve Doğanın Eşsiz Bütünleşimi. Diyarbakır, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olup, zengin bir tarih ve kültüre ev sahipliği yapmaktadır. İşte Diyarbakır’da gezilecek en önemli yerler:

  1. Diyarbakır Surları: Dünyanın en uzun ikinci surları olan Diyarbakır surları, şehrin tarihine tanıklık eden 5,5 km uzunluğundaki bu surlar üzerinde yürüyüş yapabilirsiniz.
  2. Ulu Camii: Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan Ulu Camii, Diyarbakır’ın simgelerindendir. Caminin içerisindeki mimari detaylar, ziyaretçilere tarihin derinliklerine bir yolculuk sunar.
  3. Hasan Paşa Hanı: Osmanlı dönemine ait bu han, kahvaltısıyla ünlüdür. Sıcak bir yaz sabahı burada oturup, geleneksel Diyarbakır kahvaltısını denemenizi tavsiye ederim.
  4. Cahit Sıtkı Tarancı Evi: Ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ev, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.
  5. Hevsel Bahçeleri: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır’ın oksijen deposudur. Burada bir piknik yaparak şehrin stresinden uzaklaşabilirsiniz.
  6. Dört Ayaklı Minare: Aslında adı Şeyh Mutahhar Camii olan bu yapı, dört ayaklı minaresiyle bilinir. Eşsiz mimarisiyle mutlaka görülmesi gereken bir yer.
  7. Ziya Gökalp Evi: Türk milliyetçiliğinin önde gelen isimlerinden Ziya Gökalp’ın evi, şimdi bir müze olarak ziyarete açıktır.
  8. Meryem Ana Kilisesi: Diyarbakır’ın hala faal olan bu eski kilisesi, Hristiyan ve Müslüman kültürlerinin bir arada yaşadığı bu şehrin bir simgesidir.
  9. Dicle Nehri: Diyarbakır’ın hemen yanından geçen bu büyülü nehir, çeşitli köprülerle şehre bağlanır. Nehir kıyısında yürüyüş yapabilir veya balık restoranlarında yemek yiyebilirsiniz.
  10. Arkeoloji Müzesi: Şehrin zengin tarihini daha yakından öğrenmek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir müze.

Bu sadece başlangıç! Diyarbakır, keşfedilmeyi bekleyen sayısız güzellikle dolu. Zengin mutfağından, tarihi yapılarına, misafirperver insanlarına kadar birçok sürprizle karşılaşacaksınız. Bir sonraki Diyarbakır ziyaretinizde, bu güzellikleri yakından tanıma fırsatı bulacaksınız. Şimdiden keyifli gezmeler!

  Balıkesir Gezilecek Yerler

 

 

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir