gaziantep gezilecek yerler

Gaziantep Gezilecek Yerler

Son Güncelleme 26 Ağustos 2023

Gaziantep gezilecek yerler, hakkında yazmadan önce. Biliyorsunuz asrın felaketini ülkem yaşadı. Antep ve diğer illerde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dilemeden yazmak içimden gelmedi. Umarım en yakın zamanda bu iller ve ülkem bir an önce toparlanır. Her ne olursa olsun hayat çok ama çok kısa.

Elbette de para kazanmak da lazım ancak, hiç sonu yokmuş gibi çalışmaya da karşıyım. Bu yazımda gezilecek yerler, depremden dolayı tahrip olmuş olabilir. Buralar hakkında bilgisi olan son bilgileri yorumlar kısmında paylaşabilir. Olsun veya olmasın gezmek güzel şey. İmkanlar dahilinde gezmek ve görmekten yanayım, hayat çok kısa.

Gaziantep: Lezzetler Başkenti Ötesinde Bir Kültür Cenneti

Selamlar, gezgin dostlar! Geçen ayın sonlarına doğru rotamı Türkiye’nin gastronomi başkenti olarak bilinen, tarihle iç içe olan Gaziantep’e çevirdim. Beklentimin çok ötesinde bir deneyim yaşadım. Sadece midesiyle değil, ruhuyla da beni doyuran bu şehirde keşfettiğim, sizin de mutlaka görmelisiniz dediğim Gaziantep gezilecek yerler:

  1. Gaziantep Kalesi: Şehrin tam merkezinde yer alan bu tarihi yapı, etkileyici mimarisi ve panoramik şehir manzarasıyla dikkat çekiyor.
  2. Zeugma Mozaik Müzesi: Dünyanın en büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan bu yerde, tarihi Zeugma kentinden günümüze kalan eşsiz mozaikleri görebilirsiniz.
  3. Bakırcılar Çarşısı: Gaziantep’in ünlü el işçiliği ve zanaat geleneğini yakından tanımak için harika bir durak.
  4. Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi: Hem çocukların hem de yetişkinlerin ilgisini çekecek bu müzede, eski dönemlerde kullanılan oyuncakları yakından inceleyebilirsiniz.
  5. Emine Göğüş Mutfak Müzesi: Gaziantep mutfağının zenginliğini ve tarihini öğrenmek isterseniz bu müzeyi ziyaret edin.
  6. Şahinbey Savaş Müzesi: Şehrin tarihine ışık tutan bu müzede, Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı’ndaki yerini öğrenebilirsiniz.
  7. Rumkale: Fırat Nehri üzerinde yer alan bu tarihi kale, nefes kesen manzarasıyla ziyaretçilerini büyülüyor.
  8. Dülük Antik Kenti: Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntıları barındıran bu antik kent, tarihi bir yolculuk yapmak isteyenler için ideal.
  9. Gaziantep Hayvanat Bahçesi: Dünyanın en büyük ikinci hayvanat bahçesi olma özelliğini taşıyan bu yer, yüzlerce hayvan türünü barındırıyor.
  10. Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi: Şehrin tarihi, kültürü ve sosyal yaşamına dair pek çok bilgiye ulaşabileceğiniz bu müze, Gaziantep’i derinlemesine tanımak için harika bir başlangıç noktası.
  Erzurum Gezilecek Yerler

Ve tabii ki Gaziantep gezilecek yerler denince akla gelen enfes lezzetler… Baklava, lahmacun, beyran çorbası ve daha birçok lezzeti tadarak Gaziantep mutfağının eşsiz deneyimini yaşayabilirsiniz.

Gaziantep, tarihle, sanatla ve lezzetle dolu bir şehir. Her köşesinde ayrı bir hikaye, her sokak başında ayrı bir lezzet bulabileceğiniz bu güzel şehre yolunuz düşerse, bu önerilerimi aklınızda bulundurarak zengin bir deneyim yaşayabilirsiniz. Şimdiden keyifli geziler!

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir