hatay gezilecek yerler

Hatay Gezilecek Yerler

Son Güncelleme 26 Ağustos 2023

Hatay Gezilecek Yerler, Tarihle, Doğayla ve Lezzetle Kucaklaşma. Merhaba seyahat tutkunları! Geçtiğimiz haftalarda benim rotam, tarih, doğa ve mutfak kültürünün kucaklaştığı eşsiz bir şehir olan Hatay’dı. Dünya mutfağının vazgeçilmez lezzetlerine ev sahipliği yapan bu şehir, aynı zamanda birçok medeniyete ev sahipliği yapmış zengin bir tarihi mirasa sahip. Şimdi, sizlerle Hatay’da keşfettiğim bu eşsiz güzellikleri paylaşmak istiyorum!

Hatay da bildiğiniz üzere asrın en büyük felaketlerinden birini 6 Şubat depremini yaşadık. Öncelikle vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Depremden dolayı coğrafyası değişti bu güzel ilimizin. Bundan dolayı bazı yerler hasar almış olabilir. İnşallah bir an önce eski günlerine dönmeleri için elimizden gelen yardımı ve duayı ediyoruz.

  1. St. Pierre Kilisesi: Hristiyanlık için büyük öneme sahip olan bu antik kilise, dünyanın ilk katedrali olarak kabul edilir.
  2. Habib-i Neccar Camii: Antakya’nın merkezinde yer alan bu tarihi yapı, şehrin dini çeşitliliğini yansıtan önemli bir simge.
  3. Hatay Arkeoloji Müzesi: Birçok antik döneme ait eserin sergilendiği bu müze, Orta Doğu’nun en büyük mozaik koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.
  4. Harbiye Şelalesi: Mitolojide Afrodit’in aşk gözyaşları olarak bilinen bu şelaleler, etkileyici doğasıyla ziyaretçilerini büyülüyor.
  5. Titus Tüneli: Romalılar dönemine ait bu tünel, kayalıklara oyularak yapılmış ve insan eliyle oluşturulan harika bir eserdir.
  6. Besikli Mağara: Antik dönemlere ait mezar odalarının bulunduğu bu mağara, tarih meraklıları için mutlaka görülmesi gereken bir yer.
  7. Samandağ Sahili: Altın sarısı kumları ve berrak deniziyle Hatay’ın en güzel sahil bölgelerinden biri.
  8. İskenderun Sahili: Deniz kenarında yürüyüş yapabileceğiniz, bisiklet sürebileceğiniz ve lezzetli balık restoranlarını keşfedebileceğiniz bir bölge.
  9. Kozkalesi: Deniz ortasında yer alan bu kale, denizden gelen tehlikelere karşı koruma amaçlı olarak inşa edilmiştir.
  10. Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi: Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan bu külliye, cami, medrese ve türbeden oluşuyor.
  Bursa Gezilecek Yerler

Ve tabii ki, Hatay denilince akla gelen eşsiz lezzetler… Künefe, tepsi kebabı, humus, oruk, biberli ekmek ve daha birçok lezzeti Hatay’da tadarak damak zevkinize unutulmaz bir şölen yaşatabilirsiniz.

Hatay, tarihle, doğayla ve lezzetle iç içe geçmiş eşsiz bir şehir. Farklı kültürlerin ve dinlerin bir arada barış içinde yaşadığı bu topraklarda, sizi de bekleyen birçok sürpriz var. Bir sonraki seyahatinizde Hatay’ı mutlaka keşfedin derim. Şimdiden keyifli bir Hatay seyahati dilerim!

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir