Hazreti Yuşa Türbesi Nerede

Son Güncelleme 8 Mart 2023

Hazreti Yuşa A.S.

Hz. Yuşa (Yusha), İslamiyet öncesi dönemde yaşamış ve İslam, Hristiyanlık ve Musevilik gibi üç büyük semavi dinde kutsal sayılan bir peygamber ve liderdir. İbranice “Yehoshua” olan ismi, Arapça’ya “Yusha” olarak geçmiştir.

Hz. Musa’nın önemli bir yardımcısı ve öğrencisi olan Hz. Yuşa, İsrailoğullarını İsrail topraklarına önderlik ederek özgürlüklerine kavuşturmuştur. Tanah’ta (Yahudi Kutsal Kitabı) anlatılan hikayelerde, Hz. Musa’nın ölümünden sonra İsrailoğullarının başına geçen Hz. Yuşa’nın, Ürdün Nehri’ni geçerek İsrail topraklarına girdiği ve Jeriko kentiyle savaştığı anlatılır.

İslam inancına göre de Hz. Yuşa, Allah’ın peygamberlerinden biridir. Kuran-ı Kerim’de adı geçen peygamberler arasında yer alan Hz. Yuşa, İsrailoğullarına Allah’ın emirlerini tebliğ etmiştir. İslam inancına göre, Hz. Yuşa’nın liderliğinde İsrailoğulları, Allah’ın yardımıyla büyük zaferler kazanmışlardır.

Hazreti Yuşa Güneşi Neden Durdurmak İçin Dua Etti

Hz. Yuşa’nın Güneş’i durdurduğuna dair bir hikaye, hem Kuran’da hem de Yahudi Kutsal Kitabı olan Tanah’ta yer almamaktadır. Bu hikaye, daha çok İslam sonrası dönemde İslam öncesi İsrailoğulları tarihi üzerine yazılmış eserlerde ve bazı Yahudi kaynaklarında yer alır.

Bu hikayeye göre, İsrailoğulları, Yeruşalim Kralı’nın ordusuyla savaşırken, Hz. Yuşa güneşin batmaması için Allah’a dua etmiştir. Dua üzerine güneş, batmadan durmuştur ve savaşın bitmesine kadar ayakta kalmıştır.

Ancak bu hikaye, İslam inancında yer almaz ve Kuran’da bahsedilmez. İslam’da Hz. Yuşa’nın liderliği altında İsrailoğulları, Allah’ın yardımıyla büyük zaferler kazanmışlardır, ancak güneşin durdurulması gibi olağanüstü bir olaya yer verilmez.

Hazreti Yuşa Tepesi Nerede?

Beykoz ilçesi sınırları içerisinde, İstanbul Boğazı’nın Anadolu Yakası’nda, Anadolu Feneri Mahallesi’nde “Yuşa Tepesi” olarak bilinen bir tepeden bahsedilmektedir. Bölgede, tepenin üzerinde yer alan Yoros Kalesi tarihi yapıları bulunmaktadır ve bu yapılar birçok medeniyet tarafından kullanılmıştır.

  Güzelyalı Yat Limanı

Yoros Kalesi, İstanbul Boğazı’nın en dar yerinde, Anadolu Yakası’nda, Beykoz ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır ve Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde stratejik bir öneme sahip olmuştur. Yoros Kalesi, ziyaretçiler tarafından da sık sık ziyaret edilen bir turistik mekandır.

Anadolu kavağına giderken, sol tarafta kalan bir tepede yer alır. Otobüsle de gidilebilir. Çok sayıda yeme içme alanı mevcut bahçe girişinde. Otopark da var ve ücretsiz.

Hazreti Yuşa Tepesine Nasıl Gidilir?

Anadolu Kavağı’na İstanbul’dan toplu taşıma ile gitmek isteyenler için birkaç seçenek bulunmaktadır.

İstanbul’un Avrupa Yakası’ndan gelecekler için, Hacıosman metro istasyonundan Anadolu Kavağı’na gitmek isteyenler, 150İ numaralı İETT otobüsüne veya Sarıyer’den kalkan Anadolu Kavağı İskelesi minibüslerine binerek gidebilirler.

İstanbul’un Anadolu Yakası’ndan gelecekler için ise, Üsküdar’dan kalkan Anadolu Kavağı vapuruna binmek en kolay seçenek olabilir. Ayrıca Üsküdar’dan 15B numaralı İETT otobüsü de Anadolu Kavağı’na gitmektedir.

Bunların dışında, Sarıyer’den Anadolu Kavağı’na minibüs veya taksi ile ulaşım mümkündür.

 

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir