interrail

Interrail

Son Güncelleme 11 Şubat 2023

Interrail Nedir?

Evet arkadaşlar geldik herkesin en sevdiği, en merak ettiği konuya. Hepinizin her sene yapmayı planladığı ama bir kısmının askıda veya hayal olarak kaldığı olay olan Interrail konusuna. Şimdi size tüm detaylarıyla interrail yapmayı en başından itibaren anlatacağım. Interrail; Avrupa’daki ülkeleri tren yoluyla gezmenizi sağlayan tren biletidir. Bu bileti yurtdışı tren bileti olarak algılamamak gerekir çünkü sadece Avrupa ülkelerinde geçerlidir. Interrail biletini alarak Avrupa ülkelerini doyasıya gezebilirsiniz. Bu tren biletinin birçok çeşidi vardır. Bunları size daha detaylı olarak soru başlıkları altında anlatacağım.

interrail nedir

Interrail Bileti Kimler Alabilir?

Interrail bileti almanız için herhangi bir şart yoktur. Gençlerden yaşlı insanlara kadar her kesim bu bileti alabilmektedir.  Sadece yaş aralıklarına göre interrail bilet fiyatları farklılık göstermektedir. Onun dışında her insan interrail bileti alabilir hiçbir şartı barındırmamaktadır.

Interrail Biletleri Hangi Ülkelerde Geçerli?

Interrail biletleri Avrupa’nın birçok ülkesinde geçerlidir. Aşağıda belirteceğim ülkelerin hepsinde bu bileti aldığınız takdirde tren ile seyahat edebilirsiniz. Avrupa’da ülkeler içi ve ülkeler arası interrail bileti geçerlidir. Interrail bileti aşağıda yazılı olan 30 ülkede geçerlidir.

interrail ne kadar toplam

Interrail biletinin geçerli olduğu ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan.

Interrail Biletini Ne Zaman Alabilirsiniz?

Interrail bileti almak için süre kısıtlaması size bağlıdır. Yani öncelikle gezi tarihinizi belirlemeniz gerekmektedir. Geziye başlayacağınız tarihten en erken 3 ay öncesine kadar bu bileti satın alabilirsiniz. Benim size önerim ise gezi tarihinden yaklaşık 40-45 gün öncesinden biletinizi satın almanız. Bileti aldıktan sonra kalan bu 40-45 gün içerisinde de vize işlemlerinizi halledersiniz. Eğer vizeniz zaten hazırsa interrail biletinizi gezi başlangıç gününden 4-5 gün önce de alabilirsiniz.

interrail nasil gidilir

Biletinizi iade etmek isterseniz eğer, biletin başlangıç tarihinden önce geri götürdüğünüz takdirde %15 kesinti ile birlikte geri kalan paranız iade edilir. Eğer bilet tarihlerinde değişiklik yapmak isterseniz, bu konu da herhangi bir değişiklik olmayacağını bilmelisiniz bu nedenle bilet alırken tarihinizi kesinleştiriniz.

Interrail Biletini Nereden Alabilirsiniz?

Interrail biletini TCDD ofislerinden, eurail.com ‘dan ya da

İstanbul’da: Gençtur, Gemini Turizm, Cosmopolitan, Global Vizyon, Viking Turizm
Ankara’da: Ray Tur, Uygar Tours, Alemara Turizm, Simetri Turizm

İstanbul dışındakiler; Interrail başvuru formunu doldurulup, pasaportlarının  1 ve 2. sayfa fotokopileri ile birlikte faks / mail yolu ile tur şirketine iletilmesi ve ödemenin yapılması halinde Interrail biletiniz kargo ile ücretsiz olarak adresinize gönderilir.

  Tekne de Düğün | Nikah | Nişan | Mezuniyet Fiyatları

Interrail Bileti Alırken Neler Gerekiyor?

Interrail bileti almak gerçekten çok kolay ve hızlı bir işlem. Sonuçta bir tren bileti satın alıyorsunuz. Bu yüzden bilet alırken size gereken tek şey bilet ücretiniz ve pasaportunuz. Pasaportunuzla gitmenizin sebebi ise hem bilgilerinizin alınması hem de sizin pasaport numaranızın alacağınız Interrail biletinin üzerine yazılmak zorunda olduğundandır. Ayrıca eğer öğrenciyseniz, öğrenci kimliğinizi de yanınızda götürdüğünüz zaman tur şirketi sizlere yurt dışında geçen öğrenci kimlik kartı verecektir. Bu kart ile birçok müzeden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

interrail nasil gidilir

Interrail Flexi Sistemi Nedir?

Interrail biletlerinin farklı çeşitleri vardır. Bunlardan hangisini alacağınıza sizin gezi şeklinize göre karar vermeniz gerekmektedir. Hangi bileti alacağınızı seçerken rotanız ve seyahat sürenizi dikkate almalısınız. Çünkü biletler süresine göre ve flexi sayısına göre ayrılmaktadır.

Flexi şeklinde olan biletler genellikle daha az seyahat edecek kişiler için ekonomik bir seçimdir. Eğer seyahatiniz kısıtlı ve az ise yani gün sayınız veya değiştireceğiniz ülke sayınız az ise Flexi olan biletleri almanız daha mantıklı ve daha ekonomik olacaktır sizin için.

Flexi sisteminde sizin belirlediğiniz tarih aralıklarında eğer Interrail Global Pass bileti aldıysanız 5-7-10-15 gün, veya eğer Interrail Bir Ülke Pass bileti aldıysanız 3-4-6-8 gün seyahat etmenize izin verir.

Şimdi size daha detaylı anlatacağım. Interrail Global Pass 22 gün 10 Flexi bileti aldınız diyelim ki. Belirlediğiniz 22 günlük seyahatiniz içerisinde aralıklı olarak veya ardışık olarak maksimum 10 gün süre boyunca trenle yolculuk yapmanızı sağlar. Siz 22 gün boyunca yurt dışında kalabilirsiniz fakat tren kullanma hakkınız sadece 10 gündür. Gün hesaplama ise; dediğim gibi trenlerin kullanılacağı günler arka arkaya olabileceği gibi aralıklı günlerde de olabilir. Seçtiğiniz gün içerisinde sınırsız sayıda tren kullanabilirsiniz.

Saat ve Gün ilişkisi

Trenlerin kalkış saati akşam 19.00 ve sonrası olan trenlerde;

Varış saati sabah 04.00’den önce ise trenin kalktığı günün tarihi,

Varış saati sabah 04.00 sonrasında ise  ertesi günün tarihi bilet üzerine yazılır.

Interrail Pass Bilet Ücretleri

Interrail Pass bilet ücretleri yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Bir yetişkin ile seyahat etmeleri koşuluyla, 4-12 yaş arası çocuklar ücretsiz olarak biletlenirler. Her yetişkin ile birlikte en çok 2 çocuk ücretsiz biletlenerek seyahat edebilir. Bir yetişkin ile seyahat edecek 3. ve sonraki çocuklar Genç  fiyatlarıyla biletlenirler. Genç ve yetişkin ayrımında sınır 28 yaştır. 28 yaşın altındakiler Genç fiyatlarıyla daha ucuza bilet alabilirler. Fakat 28 yaş ve üstü Yetişkin kategorisine girer ve biraz daha yüksek fiyatlarla bilet alırlar.

Interrail Pass Bilet Fiyatları 2023 (Euro)

PASS TÜRÜ YETİŞKİNLER 60 YAŞ VE ÜSTÜ GENÇLER
2.Mevki  1.Mevki 2.Mevki  1.Mevki 2.Mevki  1.Mevki
3 Günlük/   2 Ay 60,00 84,00 51,00 72,00 45,00 63,00
5 Günlük/    2 Ay 88,00 120,00 71,00 95,00 53,00 72,00
7 Günlük/    2 Ay 120,00 162,00 96,00 129,00 70,00 97,00
10 Günlük/  2 Ay 156,00 210,00 125,00 168,00 89,00 126,00
15 Günlük/  2 Ay 186,00 252,00 149,00 203,00 106,00 149,00
  Taksim Maçka Teleferik

Bilet Ücretleri Dışında Ekstra Ücret Ödeyecek miyim?

InterRail biletleri, belirli tren hizmetlerinde yapılacak ekstra ödemelere ihtiyaç duyabilir. Örneğin, bazı trenlerin yataklı vagonları, yemekli vagonları veya diğer ek hizmetleri içerebilir ve bu hizmetler için ekstra bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca, bazı trenlerin rezervasyon yapılması gereken bölümleri olabilir ve bu bölümler için de ekstra bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bunlar dışında, InterRail bileti ile seyahat etmek istediğiniz ülkedeki tren istasyonlarından veya hareket yerinden yapılacak park, gümrük veya diğer ücretler de bulunabilir. InterRail bileti satın aldığınızda, bu gibi ek ücretler hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Interrail Biletim İle Hangi Trenleri Kullanabilirim?

Interrail bileti yalnızca normal yolcu trenlerinin 2. mevkilerinde geçerli olduğu için Intercity, EuroCity, TGV vb. gibi hızlı trenlerin kullanılması halinde ek bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu ek ücretler tren seferlerine göre değişmektedir. 5 ile 20 Euro arasında değişen ek ücretler ödeyebileceğiniz yolculuklarınız olacaktır. Eğer gece treni ve uzun yolculuk ise yataklı vagonlar için de ekstra ücret ödemeniz gerekecektir.

YOLCULUKLARDAN ÖNCE REZERVASYON YAPTIRMAM GEREKİYOR MU?

Rezervasyonun gerekli olduğu hatlarda trene binmeden önce rezervasyon yaptırmanız ve ücretini ödemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda rezervasyonun olmadı trenleri kullanmak istediğinizde eğer rezervasyon yaptırmazsanız ayakta kalma ihtimaliniz de olacaktır tren çok kalabalık olursa. Bu nedenle rezervasyon yaptırmanın zorunlu olmadığı trenlere de binmeden önce ayakta kalmamak için rezervasyon yaptırmak isterseniz aynı ücreti ödemek zorundasınız.

Interrail Bileti Konaklamayı Karşılıyor mu?

Hayır. Interrail bileti yalnızca bir tren biletidir. Konaklama, rehberlik, vb. hizmetleri kapsamaz. Bu nedenle yola çıkmadan önce benim sizlere tavsiye ettiğim ya da kendi araştırmalarınızla bulduğunuz yerlere önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Konaklamayı tamamen kendiniz ayarlamak zorundasınız. Interrail bileti ile konaklamanın hiçbir alakası yoktur.

interrail nasil yapilir

Interrail Bileti Nereden Başlıyor?

Interrail biletinin belirli bir başladığı ülke yoktur. İstediğiniz ülkeden başlayarak tren biletinizi kullanabilirsiniz. Schengen vizesi olduktan sonra Interrail biletinin geçerli olduğu herhangi bir ülkeden başlayabilirsiniz.

Hangi Ülkeden Vize Almalıyım?

Interrail için vize konusunda aslında çeşitli söylentiler var. Bunlardan birisi ilk giriş yapacağınız ülkeden vize başvurusu yapmanız ki ben şahsen öyle yaptım. İkincisi ise en çok kalacağınız ülkeden vize başvurusu yapmanız. Ben size bunun en garanti yolunu söyleyeyim kendimde iki kere böyle yaptım ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. İlk giriş yapacağınız ülkeden multi girişli vize başvurusu yapıyorsunuz ve aynı zamanda vize başvurusu için göstermek zorunda olduğunuz gezi planında en çok o ülkede kalıyormuşsunuz gibi göstermeniz en garanti yoldur.

Böyle yaptığınız zaman herhangi bir sorunla karşılaşmadan yolculuk edebilirsiniz. Gezi planınıza uymak zorunda değilsiniz o tamamen vize almak için göstermelik bir plan olacağından gün sayılarınızı istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir