istanbul avm otoparklari

İstanbul Avm Otopark Ücretleri

Son Güncelleme 23 Şubat 2023

Avm otoparkları ücretli mi? Bu sıralar yaşanan bazı haberlerden dolayı baya popüler. Bizler de bu konuyu es geçmek istemedik. Hem bilgi amaçlı, hem de ihtiyacınızı hızlı şekilde gidermeniz için, avm otopark ücretlerini yazmaya ve güncel tutmaya başlıyoruz. Bu yazıyı elimden geldiğince güncel tutmaya çalışacağım. Ancak her ne kadar da olsa bazen rakamlar, benden önce değişmiş olabilir ve ben yetişememiş olabilirim. Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

İstanbul’da yaşayan biri olarak otopark ücretleri haliyle benim de ilgi alanıma giriyor. Bu arada İspark nasıl üç yıldır zarar etmiş onu da anlamış değilim. Neyse haberlerde her gün farklı bir otopark haberi çıkıyor. Tüketici hakem heyeti’ne şikayet edenler var, etmeyenler, uğraşmak istemeyenler var. Aslında bildiğim kadarıyla e-Devlet üzerinden, tüketici hakem heyetine başvuru yapan ve iade alan kişiler mevcut; sözlüklerde okuyorum ben bunları ara ara.

Normalde üç saate kadar ücretsiz olması gerektiğine dair haberleri sıkça görüyorsunuz ve duyuyorsunuzdur. Ancak bazı avm’lerde otopark ücretleri farklı, saat dilimlerine göre, farklı farklı ücretlendiriliyor, bunun da farkındasınızdır. Parasından ziyade, insan istiyor ki bu işin bir standardı olsun. Daha bugün haberlerde alışveriş merkezinden 300 lira alışveriş yapmış olmasına rağmen, otopark ücreti istenen kişiyi izledik. Sanırım Büyükçekmece’de yaşanan bir olaydı.

Biliyorsunuz avm otoparkları ücretli mi aramasının sebebi, normalde alınan karar gereği, 3 saate kadar avm otoparkları ücret almayacaktı, ancak buna uymayan yerler ve ücret talep eden otoparklar mevcut. Sorun buradan kaynaklanıyor tamamen.

İki taraf da haklı aslında, bir tarafta müşterisine, otopark hizmeti vermek isteyen alışveriş merkezleri. Diğer tarafta ise binalar dikilirken, otopark yaptırmak yerine oraya daire sığdırmaya çalışan ve otoparkı, harç yatırarak yapmayan, böylelikle otopark sorununun doğmasına sebep olan bir işleyiş söz konusu maalesef.

  Hilltown Avm Otopark

Aslında her bina yapılırken, hele hele şuan kentsel dönüşüm varken, hepsinin altına otopark yapılıverse zaten sorun olmayacak veya daha uygun fiyatlı katlı otoparklar yapılmalı; özellikle araç yoğunluğunun fazla oldu bölgelere. Eve geliyoruz, arabayı çekmeye yer bulamıyoruz.

Caddeye çeksen, anında mesaj geliyor: “483 liralık trafik cezanızı görmek için e-Devlete giriş yapabilirsiniz” diye. Üstelik üstüne bir de çekici parası ve otopark ücretini de toka ediyorlar. Hal böyle olunca, insan sürekli tokatlanmak yerine bu şekilde, otoparka çekeyim diyor.

Bulunduğunuz yerde otopark yoksa ve yol kenarlarına araba çekmek de yasak ise bu seferde avm otoparklarına yöneliyor insan mecburen. Keşke bu alışveriş merkezleri kurulurken, o bölgeye ayriyeten katlı otopark yapma veya yaptırılma durumu olsa.

İki taraf için de sıkıntılı işler. Bir yandan kendimi alışveriş merkezinin sahibi yerine koyuyorum 🙂 diğer yandan da vatandaş olarak düşünüyorum, iki arada bir derede kalıyorum diyebilirim.

Artık zaten değişen rakamlardan dolayı, rakam ve fiyat algısı bende kalmadı. Ne pahalı ne ucuz artık ayırt edemiyorum, bende durum bu şekilde açıkçası. Neyse avm otopark ücretlerini biz yazalım, siz de hesabınızı ona göre yapın istedim. Sırasıyla gezdiğim avm otopark ücretlerini yazacağım, umarım sizler için faydalı bir yazı kaleme almış olurum.

Alışveriş merkezlerinde genel durum otopark süreleri ile ilgili, sabah 10:00 gibi açılır, akşam 22:00 saati itibariyle avmlerin kapanması ile biter. Ancak sinema girişi yapacaksanız, bu süre sizin için daha esnek olmaktadır. Film geç bittiği için veya geç başladığı için son seans saatleri, bileti olanların geç girip, geç çıkılmasına izin verilir.

Ayrıca bazı alışveriş merkezleri, otopark hizmeti de verdiğinden dolayı, eğer aylık üyeliğiniz var ise, istediğiniz saatlerde giriş ve çıkış yapabiliyorsunuz. Ancak bu durum avm avm farklılık göstermektedir.

  Atatürk Kültür Merkezi Otopark

Sizler de otopark ücretleriyle alakalı olarak, yaşadıklarınızı veya paylaşmak istediklerinizi yorum olarak bize yazabilirsiniz.

 

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir