istanbul gezilecek yerler

İstanbul Gezilecek Yerler

Son Güncelleme 26 Ağustos 2023

İstanbul gezilecek yerleri, yazmaya başlıyorum. Doğduğum büyüdüğüm şehir. Resmi rakamlara göre, nüfusun 20 milyona yakın olduğu şehir. İstanbul için neler söylenmez ki… saymakla bitmez önemi, güzelliği. Hakkında hadis olan şehir. İstanbul güzel olmasına güzel ama, ben çocukluğumdaki İstanbul’u özledim 🙂 Neyse duygusala bağlamaya, kötü yönlerini yazmaya gerek yok bu yazıda. Hadi gelin birlikte İstanbul’un gezilecek yerlerine, güncel haline hep birlikte bakalım.

Şunu da belirtmek isterim ki, İstanbul’un gezilecek yerlerini yazarken, içimden geldiğince, neyse o şekilde yazacağım. Olduğundan farklı göstermek yok. Pazarlama yapmak yok. Tabi kendi görüşlerime göre yazacağım. Ben internetten alarak değil, tecrübe ederek yazdığım için, belki benim yazılarım daha lezzetli ve farklı olur diye düşünüyor ve sizleri, bizi takip etmeye davet ediyorum. Gezdiğimiz yerlerin giriş ücretlerini ve açılış kapanış saatlerini yazıyoruz. Bu sebeple girisfiyati.com ‘u takip etmenizi tavsiye ederim.

Aynı zamanda açmış olduğumuz, youtube kanalını da takip ederek, birlikte gezmeye devam edebiliriz.

https://www.youtube.com/channel/UCOPHdxRikaIshVAehzsYhVg

Sapphire Alışveriş Merkezi Seyir Terası

Sapphire alışveriş merkezi seyir terasını yazmak için avm’ye gittim. Yıllardır İstanbul’dayım; kendim için gitmedim ama sizler için gittim, o kadar söyleyeyim. Bu zamana kadar zaman ve para ayırmadım, ayıramadım, sıra gelmedi. Ama buraya yazarken, internetten bakarak yazamazdım. Tecrübe ederek yazmamın, daha doğru ve güzel olacağını düşünerek, paraya kıyarak terasa çıktım :). Sayenizde ben de geziyorum, yazacağım bahanesi iyi oluyor bir yandan.

Burayı İstanbul’da gezilecek yerler listesine eklemek istiyorum. Çünkü her ne kadar, her yer beton da olsa, farklı bir heyecanı var. O sebeple safir alışveriş merkezi seyir terası ile bu yazı dizisine başlamış olayım. Burayla alakalı giriş ücretleri, fiyatları vs. ne var ise, hemen yandaki turuncu kısma, basarak ulaşabilirsiniz. Safir Avm Seyir Terası

  Cevahir Avm Otopark
Safir Avm Teras
Safir Avm Teras

İstanbul Milli Saraylar Resim Müzesi

İstanbul da gezilecek yerler listesindeki bir diğer nokta ise, bana göre mutlaka en az bir kere gitmeniz gereken yer olan ve İstanbul Beşiktaş da bulunan Milli Saraylara bağlı olan Resim Müzesidir. Bu müze de müze kart geçerlidir. Ortam biraz baş döndürücü de olsa ben gerçekten gittim, gördüm ve çok beğendim. Bizi bırakın Dünya’nın dört bir yanından turistler akın akın geziyorlar.

Biz kendi dibimizdeki tarihi, sanatı göremiyoruz, gidemiyoruz maalesef, vakitsizlikten veya belki de değer vermediğimizden. Ama gittiğiniz de bayılacaksınız eserler. Benim tavsiyem, resim müzesini gezmeniz yönünde üstelik, yanında Dolmabahçe sarayı da mevcut. Vakit varsa, Dolmabahçe Sarayı, Deniz müzesi ve Resim müzesi bir gün gezilmek için planlanabilir. Her yer den ulaşımın kolaylıkla sağlandığı bir nokta da burası. Daha detaylı bilgiler ve giriş ücretleri için cümlenin sonunda bulunan bağlantıyı tıklamayı unutmayın. Milli Saraylar Resim Müzesi

Galata Kulesi

İstanbul da gezilecek yerler listesinde rotayı Beyoğlu’na doğru çeviriyoruz şu anda. Yükseklik korkunuz yoksa ve yine tarih ile iç içe olmak istiyorsanız. 1400’lü yıllara gitmek istiyorsanız. En yüksek noktalardan İstanbul’u seyretmek sizin için çok başka bir duygu ise, sizi Galata Kulesini ziyarete davet ediyorum o zaman. Fiyatı biraz yüksekte olsa, müze kartınız var ise ücretsiz ve hızlı bir şekilde içeriye giriş yapabildiğiniz Galata Kulesi deneyimi çok başka.

En azından hayatınızda en az bir kere de olsa çıkmanızı tavsiye ediyorum. İnsanların Dünya’nın dört bir yanından gelip çıktığı Galata Kulesine ülkemiz insanı, şehrin insanı o kadar çıkamıyor, çıkmıyor, önem vermiyor belki de. Ama turistlerin ilgi odağı olan bir tarih burası. Detaylar için mutlaka yazımı okumanızı tavsiye ederim. Galata Kulesi

  Cihangir Cihannüması Sosyal Tesisleri

İstanbul: İki Kıta Arasında Bir Rüya

Selam seyahat tutkunları! Geçen ay, dünyanın en eski ve büyülü şehirlerinden biri olan İstanbul’da unutulmaz bir keşif turuna çıktım. İki kıtanın kucaklaştığı bu eşsiz şehir, tarihi dokusu, eşsiz manzaraları, hareketli sokakları ve lezzet dolu mutfak kültürüyle beni derinden etkiledi. Hazırsanız, İstanbul’un kalbinde unutulmaz bir yolculuğa çıkalım!

  1. Ayasofya: Bizans ve Osmanlı dönemlerine tanıklık eden bu eşsiz yapı, tarihi atmosferiyle beni büyüledi.
  2. Topkapı Sarayı: Osmanlı İmparatorluğu’nun kalbi olarak bilinen bu saray, şehzadelerin, padişahların ve harem sakinlerinin hikayelerini fısıldıyor.
  3. Sultanahmet Camii (Mavi Camii): Muhteşem mimarisi ve binlerce İznik çinisiyle adeta bir sanat eseri.
  4. Kapalıçarşı: Labirent gibi koridorları, renkli dükkanları ve otantik atmosferiyle alışverişin en keyifli hali.
  5. Bosphorus Turu: Boğaziçi’nin serin sularında, yalıların, köşklerin ve köprülerin arasında unutulmaz bir seyahat.
  6. Ortaköy: İstanbul’un panoramik manzarasını ayaklarınızın altına seren tarihi bir gözetleme sahili mevcut.
  7. İstiklal Caddesi & Taksim: Şehrin kalbinin attığı, sanatın, kültürün ve eğlencenin buluştuğu hareketli bir arter.
  8. Dolmabahçe Sarayı: Osmanlı’nın ihtişamını yansıtan, denizin kenarında muazzam bir saray.
  9. Kız Kulesi: Efsanelere konu olmuş, Boğaziçi’nin ortasında romantik bir ada.
  10. Yedikule Zindanları: İstanbul’un tarihine tanıklık eden bu zindanlar, pek çok hikayeye ev sahipliği yapmış.

Elbette İstanbul denilince akla gelen lezzetleri de unutmamak gerek. Döner, balık ekmek, simit, baklava, lokum ve daha birçok lezzeti şehirde deneyimleyebilirsiniz.

İstanbul, tarihle modern yaşamın iç içe geçtiği, her köşesinde sizi şaşırtacak sürprizlerle dolu bir şehir. Dar sokaklarında kaybolabilir, tarihi hanlarda çayınızı yudumlayabilir, Boğaziçi’nin eşsiz manzarasında rüya gibi anlar yaşayabilirsiniz. Eğer siz de benim gibi bu büyülü şehrin enerjisine kapılmak isterseniz, valizinizi hazırlayın ve İstanbul’un sizi kucaklamasına izin verin. Şimdiden harika bir İstanbul seyahati dilerim!

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir