İstanbul kelebek çiftliği

İstanbul Kelebek Çiftliği

Son Güncelleme 15 Nisan 2024

İstanbul kelebek Çiftliği 2024 giriş ücretleri ne kadar ve bununla ilgili diğer detayları, tecrübelerimi sizinle paylaşmak üzere önce gezdim ve şimdi buradayım. Ayrıca video da eklemek istiyorum ki gitmeden de görmeniz için. Tabi canlı gibi olmaz ama yine de bir fikir sahibi olabilirsiniz diye düşünüyorum.

İstanbul Kelebek Çiftliği, Beykoz ilçesinin sonunda kalıyor. Biraz uzak açıkçası. Acarkent’in bitişiğinde yer alıyor. Yeşilliğin bol olduğu bir yerde. Daha iyi konum bilgisi için hemen alt kısma harita bırakıyorum. Burası farklı bir yer. Yemyeşil bahçesi ve ücretsiz otopark alanı mevcut. Otopark alanının biraz bakıma ihtiyacı var diyebilirim. Çünkü aracımın lastiğime inşaat demiri saplandı 🙂 Kelebek ziyareti bize biraz pahalıya patladı bu sebeple. Allah’tan çoluk çocuk, yolda kaza yapmadık.  Görevlilere de söyledim. Otopark çıkışı baya sıkıntılıydı ben gittiğimde.

İstanbul Kelebek Çiftliği Nerede

Kelebek çiftliği, İstanbul Anadolu yakasında, Beykoz ilçesinde yer almaktadır. Açık adres ve konum bilgisi şu şekildedir.

Adres: Fatih Sultan Caddesi, Zerzevatçıköy (Acarkent bitişiği) Beykoz / İstanbul

Beykoz Kelebek Çiftliği ziyareti bizim için, çocuklar için, çok büyük önem arz etmekte. Bana göre bu ziyaretler, yani hayvanat bahçesi gezmeleri veya hayvanlarla iç içe olan alanlar, çocukların bazı şeylerden haberdar olmasına büyük katkı sağlayacak bir aktivite. Üstelik yine hayal güçlerini de kuvvetlendirmek için büyük bir adım olarak görüyorum.

İçeride tavuklar, tavşanlar ve oturmak için ufak masalar, alanlar mevcut. Çalışan arkadaşlar yardımsever. Hatta biz aile paketi aldık, ek olarak aile büyüğümüzü de ücretsiz aldılar.

Tabiatın zarif ve renkli yaratıkları, kelebekler, bilgi dolu bir belgeselle tanıtıldı. Yaklaşık yarım saat boyunca, bu zarif uçuşan canlıların dünyasına dair pek çok ilginç detay paylaşıldı. Renk cümbüşleri arasında dans eden bu canlılar, izleyicilere doğanın benzersiz güzelliklerini keşfetme fırsatı sundu.

Ancak, kelebeklerin masalsı dünyasının ardından içeri alındığınızda karşınıza farklı bir atmosfer çıkabilir. İç mekan, biraz nemli bir ortam sunabilir ve bu nedenle kalın giysiler giyinmişseniz terleme olasılığını artırabilir.

  Galata Kulesi

İstanbul Kelebek Çiftliği Nasıl Gidilir

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Kavacık çıkışından Riva otobanına sapılır. İlk ışıklardan (Beykoz Konakları karşısı) devam edilir, 100 metre sonra Riva-Polonezköy yoluna sapılır (tünele gelmeden). Acarkent’in A kapısındaki trafik ışıklarından devam edilerek 400 metre sonra Polonezköy yoluna sapılır. Total Petrol sağınızda kalarak önünüze çıkan yuvarlaktan Polonezköy yönüne devam edilir. 50 metre ileride Zerzevatçı Köy sapağından sola aşağı doğru devam edilir. 200 metre ileride sağ tarafta İstanbul Kelebek Çiftliği’ni göreceksiniz.

Kavacık aktarma merkezinden kalkan 135A, 136Z ve 136R numaralı İETT otobüsleri ile ulaşım sağlanabilmektedir.

135A numaralı otobüs ile Kelebek Vadisi durağında inmeniz gerekmektedir.

136R ve 136Z numaralı otobüsler için Zerzavat durağında inmeniz ve 5 dakika yürümeniz gerekmektedir.

İstanbul Kelebek Çiftliği Ne Zaman Gidilmeli

Kelebek çiftliğine gittiğimiz gün, hava çok güneşli değildi. Akşam üzeriydi. Girerken zaten uyarıyorlar sizi, şu an çok fazla göremezsiniz diye. Biz bunu kabul ederek, oraya kadar gittiğimiz için mecburen girdik. Çocuklara da söylemiştik çünkü, onlar da merakla girmek, görmek istediler. Buraya gelen çocuklar, hem eğleniyor, hem de bir çok bilgi sahibi oluyorlar.

İçeride kelebeklere ve meyvelere dokunmak yasak. Kelebekler, su birikintilerini sever, suda bulunan mineralleri emmek için. İçeride balıklar da mevcut. Kuşlar, papağanlar, kazlar. Bunların hepsini, yazıya bırakacağım videodan izleyebilirsiniz. Dünya’da 200.000 farklı kelebek türü olduğunu buradaki filmlerden öğrendik ve çok şaşırdık. İstanbul Kelebek Çiftliği tam bir tropikal sera diyebilirim. İçeride de yerli kelebek türleri olmadığını söylüyorlar zaten, hepsi tropikal.

5 Dönüm yemyeşil arazi içerisinde bir yer burası, üstelik kafeteryası da mevcut. Ayrıca hafta sonları kahvaltı hizmeti de veriliyor. Bunun yanı sıra, düğün ve nişan organizasyonlarınızı yapmak için, alanlar da mevcut.

İstanbul Kelebek Çiftliği’ne, yağmurlu havalarda gitmemenizi öneriyorum. O zamanlarda çok fazla kelebek uçmuyor. Havanın daha güneşli olduğu günleri tercih ederseniz, daha mutlu ayrılırsınız buradan. Ayrıca sabah 10:00 gibi açılıyor ve oradaki arkadaşlar, en geç 16:00’ya kadar gezmenizi tavsiye ediyorlar. Bu konu çok çok önemli.

O sebeple ayrı başlık açıp yazmak istedim. O kadar yolu gidip, o kadar para verip, çocuğunuza kelebekleri görmeye gidiyoruz dediğinizde, çok fazla uçan kelebek görmeden geri dönebilirsiniz. Çocuk anlamasa da siz tatmin olmazsınız. Buranın adı, kelebek çiftliği olduğu için, beklenti büyük oluyor haliyle.

Gitmeden arayıp, işletmeye danışmakta fayda varmış, bunu tecrübe etmiş olduk. Siz gitmeden, plan yapmadan mutlaka arayın sorun.

  15 Temmuz Şehitler Makamı

Benim düşüncelerim bu şekilde, ben yaşadıklarımı yazmak istedim. Dediğim gibi çok sıcak veya çok soğuk havalarda, yağmurlu havalarda, kesinlikle gitmenizi tavsiye etmiyorum. Bunun yerine o günlerde başka yerleri ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Kelebek Çiftliği Otopark Var mı

İstanbul Kelebek Çiftliği’nde, otopark alanı var. Ücretsizdir ve gayet geniş bir alandır. Ancak ben gittiğim dönemde, giriş kısmındaki inşaat demirleri, girerken ve çıkarken baya sorun yarattı bana. Zaten girişi dar ve yokuş, bir de inşaat demirleri lastiğime saplanınca kötü oldu. Siz dikkatli olun 🙂

İstanbul Kelebek Çiftliği Giriş Ücretleri 2024

İstanbul Kelebek Çiftliği’ne ziyarette bulunmak isteyen yetişkinler için (15 yaş üzeri) giriş ücreti 300 ₺’dir. 3-14 yaş aralığındaki çocuklar için ise giriş ücreti 250 ₺’dir. Aileler, 2 yetişkin ve 2 çocuk olmak üzere toplamda 1000 ₺ ödeyerek çiftliği ziyaret edebilir. Engelli ziyaretçiler için %50 indirim avantajı bulunmaktadır. Okul ve grup ziyaretleri için randevu almanız gerekmektedir. Randevu almak veya diğer sorularınız için 02163195253 veya 05326173000 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Profesyonel bir fotoğraf makinesi ile çekim yapmak isteyen ziyaretçiler için ayrıca 600 ₺ ücret talep edilmektedir. Bu konuda ve diğer detaylar için yine yukarıda belirtilen telefon numaralarından iletişime geçebilirsiniz.

Bursa Hayvanat Bahçesi giriş ücretleri buraya göre çok daha uygun olduğunu duydum. Yol parasını bile çıkarabilirsiniz kalabalık bir grup gittiğinizde 5-6 kişi gibi. Ama tabi, o kadar yol çekilir mi, değer mi? Bunu da o hayvanat bahçesini ziyaret ettiğimde sizlerle paylaşmayı çok istiyorum. Gidenleriniz varsa yorum olarak yazarsanız seviniriz.

İstanbul Kelebek Çiftliği’nde Müze Kart Geçiyor mu?

Hayır geçmiyor. Burası özel bir işletme.

Gitmeden Gör (Sanal Tur)

İstanbul Kelebek Çiftliği videomu izleyerek, gitmeden de fikir sahibi olabilirsiniz. Bunun için hemen youtube kanalımızın, burayla alakalı videosunu alt kısma bırakıyorum.

İstanbul Kelebek Çiftliği Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü saat 10.00’da açılmakta olan İstanbul kelebek çiftliği 18.00’da kapanmaktadır. Pazartesi günleri, kapalıdır bilginiz olsun.

AÇILIŞ SAATİ KAPANIŞ SAATİ
10:00 18:00

İstanbul Kelebek Çiftliği Engelli Araçlara Uygun mu?

İstanbul Kelebek Çiftliği, engelli ziyaretçilerin gezmesi için uygun bir yerdir. Girişi düz ayaktır ve içeriyi dolaşma yerleri, wc’si düz ayaktır. Otoparkı olsun, bahçesi olsun, içerisi olsun, rahatlıkla gezebilirsiniz.

Hepsi birbirinden güzel, farklı ve tatlı hayvanlar. Onları izledikçe, onlara baktıkça yaradanın gücünü hatırlıyorum. Herkese sağlıklı, bereketli, musmutlu günler dilerim.

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir