kars gezilecek yerler 4

Kars Gezilecek Yerler

Son Güncelleme 22 Ağustos 2023

Kars Gezilecek Yerler, Doğu’nun Gizemli Şehriyle Buluşma. Selam macera dostları! Geçtiğimiz hafta, Türkiye’nin doğusunda yer alan, tarih ve doğanın iç içe geçtiği harika bir şehir olan Kars’ta benzersiz bir keşif turuna çıktım. Kars, soğuk iklimi, tarihi dokusu, etkileyici doğası ve leziz mutfağıyla beni adeta büyüledi. Şimdi sizlere, bu eşsiz şehirde neler keşfettiğimi anlatmak istiyorum!

  1. Ani Harabeleri: “Dünya Kenti” olarak bilinen Ani, bir zamanlar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Tarihi surların içinde yer alan kiliseler, katedraller ve saraylar, zamanın durduğu hissini veriyor.
  2. Kars Kalesi: Şehrin üzerinde yükselen bu kale, Kars’ın panoramik manzarasını sunuyor.
  3. Çıldır Gölü: Kışın donan suları üzerinde atlı kızakla gezinti yapabileceğiniz bu göl, bembeyaz bir rüyaya dönüşüyor.
  4. Kümbet Camii (On İki Havariler Kilisesi): Ortaçağ Ermeni mimarisinin güzel örneklerinden biri olan bu yapı, tarihi dokusuyla büyülüyor.
  5. Sarıkamış: Kış sporları için ideal olan bu bölge, doğal güzellikleri ve kayak pistleriyle dikkat çekiyor.
  6. Kars Arkeoloji Müzesi: Bölgenin tarihine ışık tutan eserlerin sergilendiği bu müze, tarih meraklıları için kaçırılmamalı.
  7. Taş Köprü: Kars Çayı üzerinde uzanan bu tarihi köprü, Osmanlı dönemine ait izleri taşıyor.
  8. Rus Kilisesi: Rus mimarisinin özelliklerini taşıyan bu kilise, Kars’ın tarihindeki çeşitliliği yansıtıyor.
  9. Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konakları: 19. yüzyıl mimarisinin izlerini taşıyan bu konaklar, şimdi otel ve müze olarak hizmet veriyor.
  10. Susuz Han: Selçuklu dönemine ait bu yapı, Anadolu’nun en iyi korunmuş kervansaraylarından biridir.

Kars’ın eşsiz mutfağını da deneyimlemeyi unutmayın! Kaz eti, gravyer peyniri, bal ve tereyağı gibi yöresel lezzetler, damak zevkinize unutulmaz bir deneyim katacaktır.

Kars, sadece doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla değil, aynı zamanda sıcakkanlı insanlarıyla da kalbinizi fethedecek bir şehir. Eğer siz de benim gibi doğunun bu gizemli şehrine hayran kalmak isterseniz, valizinizi hazırlayın ve Kars’ın sizi kucaklamasına izin verin. Şimdiden keyifli bir Kars seyahati dilerim!

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir