Konuralp Antik Kenti

Son Güncelleme 8 Mart 2023

Konuralp Antik Kenti, Türkiye’nin Kütahya ilinde yer alan tarihi bir yerleşim yeridir. Antik kent, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular gibi çeşitli medeniyetlerin izlerini taşımaktadır.

Konuralp Antik Kenti, günümüzde Dumlupınar Üniversitesi tarafından kazılmaktadır ve kazılar sonucunda kentin Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntıları ortaya çıkarılmıştır. Kentte Roma hamamları, sarnıçlar, su kemerleri, kiliseler, tiyatrolar ve bazilika kalıntıları bulunmaktadır.

Ayrıca Konuralp Antik Kenti, Kütahya’nın simgelerinden biri olan “Kütahya Çinisi”nin üretim merkezi olarak da bilinmektedir. Kentteki çini fabrikaları, geleneksel yöntemlerle el yapımı çiniler üretmektedir. Konuralp Antik Kenti, hem tarihi hem de kültürel açıdan zengin bir yerleşim yeridir ve ziyaret edilmeye değer bir turistik destinasyondur.

Konuralp Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 1200’lere kadar uzanmaktadır. Kent, tarih boyunca birçok medeniyetin egemenliği altında kalmıştır. Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular gibi medeniyetlerin bu bölgede hakimiyeti olduğu bilinmektedir.

Kentteki en önemli yapılar arasında Roma dönemine ait kalıntılar yer almaktadır. Bu kalıntılar arasında hamamlar, sarnıçlar, su kemerleri, kiliseler, tiyatrolar ve bazilika kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca Bizans dönemine ait birçok yapı da konuralp Antik Kenti’nde yer almaktadır.

Konuralp antik kentine giriş şuan da ücretsizdir.

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir