TF1 Maçka Taşkışla Teleferik

Taksim Maçka Teleferik

Son Güncelleme 18 Ocak 2024

TF1 Maçka Taşkışla Teleferik Hattı

Maçka teleferik ücretlerini ve tecrübelerimi yazmak için, Maçka’ya gittim. Daha önce, yani bu yaşıma kadar üç dört kere binmişliğim vardır. Epeydir binmiyordum. Küçükken ailemle binerken, ne kadar zevkli ve heyecanlı gelirdi bana bilemezsiniz. Size de olur muydu öyle? Aynı duyguyu, benim çocuklar da yaşasın diye, Taksim’e doğru yola çıktık.

O incecik halatların üzerinden, o kadar yük nasıl gidiyor diye düşünüyor insan giderken. Eskiden, çocukken daha heyecan vericiydi elbette. Üstelik, Maçka’da lunapark vardı ve onun üzerinden geçerdi. Artık o park nedendir bilmiyorum ama kaldırıldı. Evet yemyeşil ağaçlar da çok güzel ama insan yine de o lunapark ışıltısını arıyor, yani oranın o canlı günlerini ben arıyorum en azından. Belki çocukluğumuz oralarda geçtiği içindir kim bilir…

TF1 Maçka Taşkışla Teleferik Nasıl Gidilir?

Biz önce Taksim üzerinden geldik, aracımızla. Ancak park edecek hiç bir yer bulamadığımız için, Maçka Teleferik’e binmek için, Nişantaşı tarafına geçtik ama mümkün değil, hiç yer yok. İspark’lara zam gelmesine rağmen full dolu her yer. Nişantaşı’daki otoparklar çok daha pahalı çünkü. İki saat için 50 lira ücret isteniyor. Gerçi artık her şey normal geliyor bana. Neyse teleferiğe binmek bu kadar pahalı olmamalı dedim ve vazgeçmiş gidiyorken, çok şükür Dolmabahçe Sarayı’na inen yokuşta bir boşluk buldum hemen, çektim aracı.

girisfiyati com youtube abone ol 1

Swiss Hotel’in oradan, yukarıya doğru on dakika kadar yürüdük ve hop teleferikteyiz :). Aracınızla Taksim veya Nişantaşı tarafından teleferiğe gelebilirsiniz. Beşiktaş Akaretler’den yukarı doğru çıkınca yol sizi teleferiğe çıkarıyor zaten. Taksim’den giderken de, Hayat Hotel’in önünden gitmelisiniz. Şişli Nikah Salonu’nun, bir üst caddesi. Harbiye mahallesine bağlı, bir başka tarifle, Hilton Hotel’in hemen arka caddesi diyebilirim. Harbiye Açık Hava tiyatrosu yolu üzerinde.

  Emirgan Korusu

Buraya metro ile de gelebilirsiniz, hem de çok güzel bir şekilde. Taksim metrosunda inersiniz, aradan hemen on veya on beş dakika yürüyerek, Maçka teleferiğe ulaşabilirsiniz. Nişantaşı üzerinden de, Teşvikiye caddesinden en aşağıya doğru sonuna kadar yürümelisiniz.

Maçka Teleferik Videosu

Maçka Teleferik Fiyatı?

Maçka teleferik fiyatları, normal akbil kullanıma açıktır. Ben tam olarak 20 lira ücret ödedim. Anneler, nasıl ki metro ve otobüse ücretsiz biniyorlarsa, aynı şey burada da geçerli onlar için. Öğrenciye öğrenci fiyatı söz konusu. Ücretleri tek taraftan alıyorlar. Turnike, Nişantaşı tarafında. Taksim tarafından da binseniz inerken ödüyorsunuz. Normal akbil otobüs tarifesi gibi rakamlar. Özel bir turistik fiyatı yok yani. Akbili olmayan, orada akbil makinesinden, tek kullanımlık bilet alması gerekiyor. Nakit para geçmiyor.

Geri dönmek için 30 dakika geçmesi lazım; 30 dakika beklemezseniz akbilinizden tam ücret alıyor.

İki tarafta da size yardımcı olan güvenlik görevlileri mevcut; gayet yardımcı oluyorlar ve anlayışlılar. Toplam 4 adet teleferik var. Her teleferik, 6 kişi alıyor. İkişerli olarak gidiyorsunuz. Durakta ortalama iki-üç dakika kadar bekliyorsunuz. Yolculuk üç dakika kadar sürüyor. Bu kadar kısa sürede, sizi bir tepeden bir tepeye, nostaljik bir şekilde geçiriyor.

macka teleferik giris ucretleri 1

Ben çocukları gezdirmek, onlara bu tecrübeyi yaşatmak için gelmiştim. Nişantaşı tarafından bindim dediğim gibi, inmeden geri döneyim dedim, yutmadı. 🙂 Tek taraftan ücret alındığı için, bu sefer çıkarken ödeme yapman gerekiyor. Yazıya video bırakacağım, ama manzara süper. Çok kısa sürse de o yeşilliğin üzerinden geçiyorsunuz ya, içiniz yeşile doyuyor. Ufaktan bir tırsma duygusu da yaşıyorsunuz, en azından ben kendi adıma konuşayım.

macka teleferik giris ucretleri

1993 yılından beri faaliyette olan Maçka Taşkışla Teleferik Hattı, şu anda da açık ve hizmete devam ediyor. Boğaz manzarası ve Beşiktaş’ın stadı da size eşlik ediyor bu yolculukta. Hayatınızda hiç binmediyseniz bu araçlara, muhakkak en azından bir kere binerek, bu heyecanı, bu duyguyu yaşamanızı tavsiye ederim. Varsa sorunuzu yorumlar kısmından sorabilir veya Youtube kanalımıza abone olarak veya videomuzu beğenerek gezimize ortak olabilirsiniz. Herkese sağlıklı günler dilerim.

  • Hizmet Saatleri:
    • Yaz Tarifesi: 08:00 – 20:00
    • Kış Tarifesi: 08:00 – 19:00
      * İstasyonların işletmeye açılış ve kapanış saatleridir, seferlerde işletmeye bağlı olarak değişiklikler meydana gelebilir. Bu saatler bilgilendirme amacı ile verilmiştir.

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir