Rahmi Koç Müzesi bilet fiyatları

Rahmi Koç Müzesi

Son Güncelleme 30 Ağustos 2023

Bugün sizlerle İstanbul’un mutlaka gezilmesi gereken noktalarından biri olan Rahmi Koç Müzesi’ndeyiz. Uçaklar, klasik arabalar, denizaltı, vapur, tren, oyuncak bebekler… aklınıza ne gelirse mevcut.

Rahmi Koç Müzesi, İstanbul’da Haliç kıyısındaki Hasköy’de, 1994 yılında Türkiye’de kurulmuş olan ilk sanayi müzesidir. 

Rahmi Koç Müzesi Neden Önemli?

Rahmi Koç Müzesi tüm ülkelerde ve geçmişten günümüze, yaşamış olduğumuz dönemlere ait, endüstri ve mühendislikle ilgili objelerin, belgelerin toplanması ve ev sahipliği yapılması, araştırılması, korunması ve sergilenmesi için hizmet veren, kar amacı gütmeyen özel bir kurumdur. 1994 yılında ziyaretçilere açılan Rahmi Koç Müzesi, koleksiyonlarını ve kaynaklarını halkı bilgilendirmek, onları etkilemek, Türkiye genelinde müze ziyaretlerine yaygınlaştırmak ve endüstri tarihinin araştırılmasını desteklemek amacıyla hayata geçirilmiştir. 

Rahmi Koç Müzesi İçinde Ne Var?

27 bin metrekarelik bir alana yayılan rahmi Koç Müzesi 3 ana bölümden oluşmaktadır. 

Mustafa Vehbi Koç Binası

Tarihi bina, Osmanlı döneminde lengerhane binası olarak kullanılmıştır. Lengerhane ne demek diye soracak olursanız; Osmanlılarda gemileri sabitlemek için denize atılan çapa ve bu çapaya bağlı olan zincire lenger ve bu lengerlerin yapıldığı yere de lengerhane denirdi. 1996 yılında bu binaya Mustafa Vehbi Koç ismi verilmiştir. Mustafa Vehbi Koç binasında yer alan koleksiyon, üç ayrı katta sergilenmektedir. Zemin katta buhar makineleri ve raylı ulaşım modelleri, sıcak hava motorları ve içten yanmalı motorlar, zaman ölçüm aletleri, gerçek boyda buharlı gemi makinesi bulunmaktadır. 

Birinci katta bilimsel aletler ve İletişim aletleri koleksiyonu, bodrum katta ise havacılık ve denizcilik koleksiyonu, mekanik oyuncaklar, kaptan köşkü replikası ile film ve baskı koleksiyonları yer almaktadır. 

Tarihi Hasköy Tersanesi 

Mustafa Vehbi Koç binası’nın, Rahmi Koç’un koleksiyonuna yeterli gelmemesi nedeniyle, Mustafa Vehbi Koç binası’nın hemen karşısında, harap durumda olan Hasköy Tersanesi satın alınmış ve bu kısmın restorasyonu 2001 yılında tamamlanmıştır. 

Açık Hava Sergileme Alanı 

Rahmi Koç Müzesi’nin koleksiyonunun bir kısmı da Hasköy Caddesi’nin ana girişten Haliç’e uzanan kısmında ziyaretçilerin ilgisine sunulmaktadır. Klasik otomobiller, devasa Turgut Alp Vinci, uçaklar, Haliç’e demirlenmiş halde duran Fenerbahçe vapuru ve Uluç Ali Reis Denizaltısı koleksiyonun bu bölümde yer alan parçalarıdır.

Denizcilik, Havacılık, Demiryolu, Buharlı Makineler, Bilimsel Aletler, İletişim Aletleri,  Objeler/Oyuncaklar, Film ve Baskı Koleksiyonları, Maket ve Modeller, Karayolu, Denizcilik, Raylı Ulaşım, Buharlı ve Dizel Makineler, Tarım, Zeytinyağı Fabrikası, Rahmi M. Koç Galerisi, Atatürk Koleksiyonu, Motosikletler/Bisikletler /Kağnılar/At Arabaları, Renkli Matematik Dünyası, Ne-Nasıl Çalışır?, Su Altı Bölümü, Nostaljik Dükkanlar

  Apollon Tapınağı

Dünya Bebekleri Sergisi 

Rahmi Koç’un katkı ve destekleri ile sunulan dünya bebekleri sergisi oyuncak sanayisinde kuşkusuz en önemli yapı taşlarından biri olan oyuncak bebeklerin, antik çağdan bugüne kadar olan serüvenini yansıtıyor. Hem yetişkinler için, hem de çocuklar için oldukça keyifli olan dünya bebekleri sergisi’nin küratörü ise Serra Kanyak. 

Dünya Bebekleri Sergisi el yapımı Amerikan yerli kabilelerinin bebeklerinden tutun da Afrika yerlilerinin tanrısal totem bebeklerine, Avrupa’da yapılmış en özel porselen bebeklerden, Anadolu topraklarında yapılmış bez bebeklere, hareketli ve mekanik bebeklerden, sanatsal tasarlanmış festival bebeklerine, hatta filmlerde yer alan bebek figürlerine kadar geniş bir yelpazeye sahip.

Dünya Bebekleri Sergisi giriş ücreti yok, Rahmi Koç Müzesi giriş ücretine dahil. Bu sergiler ana binada olmayıp, yolun karşı tarafındaki ek binada olduğu için yine turnikeden geçiyorsunuz ve biletinizi göstermeniz gerekiyor. Bu yüzden aldığınız bileti kesinlikle atmayın.

Nostaljik Demiryolu Seferi / Hasköy – Sütlüce Demiryolu

Haliç kıyısına döşenen dar hat demiryolu üzerinde işleyen nostaljik bir tren ile Haliç boyunca kısa bir gezi yapılmaktadır. Tur için ekstra ücret yok, Rahmi Koç Müzesi giriş ücretine dahil. Ama 45 kişi kapasiteli olduğu için bilet gişesinde rezervasyon yaptırılmaktadır.

Tekne İle Haliç Turu
1936 Hollanda yapımı buharlı römorkör Liman 2 ve 1873  Hollanda yapımı buharlı römorkor Rosalie ile hafta sonları; Kont Ostrorog Teknesi ile de hafta içi günlerde “Tarihi Haliç Turları” yapılabilmektedir.

Turlar  Mayıs – Ekim ayları arasında hava koşullarının elverişli olduğu günlerde düzenlenmektedir. Tur saatlerinin detayları ve biletler bilet gişesinden temin edilebilmekte. Rahmi Koç Müzesi Haliç tekne turu fiyatları şu an için yetişkin 60 TL, öğrenci 20 TL’dir.

Oyun Alanı ve Atlıkarınca
Büyük bir müzeyi gezmek yorucu olabilir. Atlıkarınca ve Çocuk Oyun Alanı, hem yetişkinlere hem de çocuklara eğlenme ve dinlenme imkanı sunmaktadır. Ekstra ücret yok, Rahmi Koç Müzesi giriş ücretine dahil.

Rahmi Koç Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Vapurla, metrobüsle, otobüsle, taksiyle… Her şekilde ulaşım mümkün; Rahmi Koç Müzesi’ne gitmek çok kolay. Bir noktaya kadar gelip taksiye binmek isterseniz de Rahmi Koç Müzesi demeniz zaten yeterli.

Metrobüs ile gelecekseniz Halıcıoğlu durağında indikten sonra, sahile doğru, sizin yürüyüş temponuza göre 5-10 dakikalık bir mesafe mevcut. Aşağı doğru ineceğiniz için yorucu değil.

Anadolu Yakası’ndan gelecekseniz isterseniz Üsküdar’dan bineceğiniz vapur ile Sütlüce İskelesi’nde inip, yine birkaç dakika yürüyerek de Rahmi Koç Müzesi’ne ulaşım mümkün.

Rahmi Koç Müzesi Otopark Ücretleri

Kendi aracınızla gelmek isterseniz otoparkı mevcut, fiyatı da uygun. 5 saate kadar otomobil için 25 TL ücreti var. 8 saate kadar 30 TL, akşam 7 buçuktan gece 1’e kadar da 35 TL ücreti mevcut. Minibüsler ve otobüsler için ayrıntılı otopark ücretlerine aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz.

Rahmi Koc muzesi otopark ucretleri

Ayrıca servisçiler ya da bir yakınını müzeye getirip, bırakmak isteyen kişiler için de otoparkta ilk 15 dakika ücretsiz. 

  Kral Kaya Mezarları

 

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücretleri 2023

Rahmi Koç Müzesi bilet fiyatları yetişkin ve öğrenci olarak iki farklı grupta satılıyor. Ayrıca turist yetişkinler ve turist öğrenciler için de farklı bir fiyat tarifesi mevcut. Yetişkin bileti 160 TL, öğrenci bileti 80 TL. İster vatandaş ister turist olsun 0-6 yaş çocuklar için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Okul ziyaretlerinde öğrenci bileti 50 TL olarak uygulanmaktadır.

Eğer ki geç vakitte gideceksiniz, kapıdan kapanış saatinden 30 dakika önceye kadar bilet alabileceğinizi unutmayın.

Rahmi Koç Müzesi Düğün Fotoğrafı Ücreti 

Rahmi Koç Müzesi, muazzam atmosferi ile düğün fotoğrafı, katalog fotoğrafı gibi özel çekimler için en çok tercih edilen mekanların başında geliyor. Eğer ki bu tarz bir çekim amacıyla gidiyorsanız bunun bileti şu an için 900 TL. Bu 900 TL ile özel fotoğraf çekimi için 5 kişi giriş yapabilirsiniz. 5 kişiden sonraki her bir kişi için ise 1 adet yetişkin bileti almanız gerekiyor. 

Rahmi Koc Muzesi dugun fotografi fiyat

Eğer ki düğün fotoğrafı çekme amacıyla cumartesi günü gidecekseniz mutlaka önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor. Hafta içi gerek yok, o kadar yoğun olmuyor ama hafta sonu, özellikle düğünlerin nikahların cumartesi günü yapıldığını göz önünde bulundurursak, yaz kış demeden müthiş bir talep mevcut. O yüzden mutlaka önceden arayıp rezervasyon yapmanız şart.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için 0212 369 66 00, dahili 102.

Rahmi Koç Müzesi Hangi Günlerde ve Saatlerde Açık 

Rahmi Koç Müzesi sadece pazartesi günleri ziyarete kapalı. Bunun haricindeki diğer 6 gün gidip gezebilirsiniz. Salı, çarşamba, perşembe, cuma günleri sabah 10’da açılıp, 17:30’da kapanıyor. Cumartesi ve Pazar günleri ise sabah 10’da açılıp saat 19’a kadar ziyaret sürüyor. 

Pazartesi günleri haricinde, dini bayramların arefe günü, dini bayramların 1. günü ve 31 Aralık ile 1 Ocak günleri de ziyarete kapanıyor. 

Rahmi Koç Müzesi Telve Cafe 

Müzeyi gezerken bir şeyler yiyip içmek isterseniz, klasik arabalar bölümünde bulunan Telve Cafe hizmet vermekte. Önce açık alandaki koleksiyon ürünlerini ziyaret ettikten sonra kısa bir mola verip dinlenmek için çok iyi düşünülmüş. Oturup bir şeyler yiyip içerken, bir taraftan klasik arabalara göz gezdirebilme şansınız da var. Sonrasında hepsine tek tek bakma keyfi güzel oluyor. 

Müze gibi kapalı bir alanda olmasına rağmen Telve Cafe’nin fiyatları oldukça uygun tutulmuş. Şöyle ki su 3 lira, çay 5 lira, Türk kahvesi 15 lira. Belirttiğim gibi mutlaka daha uygun fiyatlara ulaşabilirsiniz başka yerlerde ama müze, fuar, konser alanı, stadyum gibi yerlerdeki yeme içme fiyatı ortalamanın çok çok üstünde oluyor ama burası insaflı davranmış.

Rahmi Koç Müzesi yazının başında da belirttiğimiz gibi İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Müzeyi gezerken o an o ortamda bulunan sizin gibi ziyaretçi koleksiyonerler ile bir araya gelmek, onlarla ayaküstü sohbet etmek müzeden alacağınız keyfi kat kat arttırıyor.

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir