Sakıp Sabancı Müzesi

Son Güncelleme 8 Mart 2023

Bu yazı da Sakıp Sabancı müzesine nasıl gidilir, sabancı müzesinde neler vardır, giriş ücretleri ne kadardır, hangi günler ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz, içeride sizleri neler bekliyor, bu konular hakkında açıklama yaparak yardımcı olmaya çalışacağım.

Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul’da bulunan ve Türk sanatı, arkeoloji, çağdaş sanat, kostüm ve el sanatları koleksiyonlarına sahip bir müzedir. Adını, Türkiye’nin önde gelen işadamlarından Sakıp Sabancı’dan almaktadır.

Müze, Sakıp Sabancı Vakfı tarafından 2002 yılında kurulmuştur ve Haliç kıyısındaki Emirgan semtinde yer almaktadır. Müze, Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma tarihi bir konağın restorasyonu ve genişletilmesiyle oluşturulmuştur. Müze binası, mimarlar İlhan Koman ve Sedad Hakkı Eldem tarafından tasarlanmıştır.

Müze koleksiyonları arasında Osmanlı dönemine ait seramikler, çiniler, el yazmaları, el sanatları ve mobilyalar bulunmaktadır. Ayrıca, müze çağdaş sanat sergilerine de ev sahipliği yapmaktadır. Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul’un kültürel mirasına önemli bir katkı sağlamaktadır.

Sakıp Sabancı Müzesinde Neler Var?

Sakıp Sabancı Müzesi, Türk sanatı, arkeoloji, çağdaş sanat, kostüm ve el sanatları koleksiyonlarına sahiptir. Müze, kalıcı koleksiyonlarının yanı sıra geçici sergilere de ev sahipliği yapmaktadır.

Kalıcı koleksiyonlarda Osmanlı dönemine ait seramikler, çiniler, el yazmaları, el sanatları, mobilyalar ve dokuma eserleri gibi pek çok eser yer almaktadır. Ayrıca, müzede Osmanlı ve Türk sanatı ile ilgili arkeolojik eserler de sergilenmektedir.

Müze ayrıca, çağdaş sanat eserlerine de yer vermektedir. Sergiler, dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini içerir ve müzede sık sık yenilenmektedir.

Müze koleksiyonları arasında ayrıca, Osmanlı döneminden kalma saray kostümleri, İznik çinileri, Osmanlı minyatürleri, tarihi silahlar, madalyalar ve diğer objeler de yer almaktadır.

  Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Harp Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi, zengin koleksiyonları ve tarihi binası ile İstanbul’un kültürel hayatına önemli bir katkı sağlamaktadır.

Sakıp Sabancı Müzesi giriş kaç TL?

Sabancı Müzesi pazartesi günleri kapalıdır. Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi ve Pazar günleri saat sabah 10 ile akşam 18.00 arasında gezebilirsiniz. Sakıp Sabancı müzesine salı günleri ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Son ziyaret saati ise 17.30’dur.

Sabancı Müzesi için biletlerinizi yıllık olarak alabildiğiniz gibi günlük giriş içinde bilet alabiliyorsunuz. Tüm sergilere ücretsiz sınırsız giriş sağlıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi biliyorsunuz Emirgan’da bulunuyor yıllık bilet yetişkinler için 140 lira öğrenci için 70 liradır isme Özeldir ve başkası kullanamaz kimlik göstermek zorunludur.

Sakıp Sabancı Müzesi günlük biletleri ise, bilet gişesinden veya internet sitesinden satın alınabilir. Günlük yetişkin için 90 lira tekrar kullanılamıyor. İndirimli bilet ise 60 liradır. Eğer müze kartınız varsa indirimli bilet de satın alabiliyorsunuz. Bunun fiyatı da 60 liraya geliyor. Günlük bilet öğrenci fiyatı ise 45 liradır.

Sakıp Sabancı Müzesi Nerede?

Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan Emirgan semtinde bulunmaktadır. Adresi ise aşağıdaki gibidir:

Sakıp Sabancı Müzesi
Emirgan, İstanbul
Sarıyer/İstanbul
İstanbul, Türkiye

Müze, Haliç kıyısında ve Boğaziçi manzarasına hakim bir konumdadır. Toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşılabilir.

Sabancı Müzesine Nasıl Gidilir?

Sakıp Sabancı Müzesi’ne birkaç farklı ulaşım seçeneği bulunmaktadır. İşte müzeye nasıl gidilebileceği hakkında bilgiler:

Toplu taşıma araçları: İstanbul’un pek çok yerinden müzeye otobüs ve dolmuşlarla ulaşım mümkündür. Şehrin farklı noktalarından hareket eden otobüs hatları arasında 22, 22RE, 25E, 40B, 40T, 40, 40R, 42T, 42, 42A, 42M, 59R, 59RS, 59, 59A, 59ES, 59KT, 59RK, 59S, 59SE, 59U, DT1, DT2 ve SG2 bulunmaktadır.

  Balıkesir Yazören Mağarası

Deniz yolu: Müzeye deniz yolu ile de ulaşım mümkündür. Eminönü, Karaköy, Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar’dan hareket eden vapur ve motor seferleri bulunmaktadır.

Özel araç: Müzeye özel araçla gelmek isteyenler için müzenin çevresinde ücretsiz otoparklar bulunmaktadır.

Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul’un merkezi bir bölgesinde yer almaktadır ve ulaşımı oldukça kolaydır.

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir