soğanlı ören yere giriş ücreti

Soğanlı Ören Yeri

Son Güncelleme 30 Mart 2024

Soğanlı Ören Yeri Kayseri’nin, Niğde’nin ve Nevşehir’in tam arasında bulunan Soğanlı Köyü’nün kültürel bir değeri. Kayseri Yeşilhisar’dan 15 kilometre mesafede yer alıyor. Bu ören yerinde kayalara oyulmuş kiliseler ve mağaraların içine yapılmış oda şeklinde evler yer alıyor. 

Kayseri’ye gidince neler yapılır diye plan yapıyorsanız, soğanlı ören yeri mutlaka uğranılması gereken noktaların başında geliyor. Çünkü şöyle ki hem doğası gereği yeşiller içerisinde bir vadiye gitmiş oluyorsunuz. Hem de yüzyıllar öncesinden kalmış kültürel mirasa tanıklık ediyorsunuz. Gidene kadar aslında kayalık ve kurak bir bölge ama vadiye ulaşınca sizi yeşillik karşılıyor. Hem de Kayseri sıcağına göre oldukça serin bir bölge. 

Soğanlı Ören Yeri, Kapadokya bölgesinde yer alan ve bölgenin en önemli tarihi turistik yerlerinden biri olarak kabul edilen bir antik yerleşim yeridir. Yüzlerce yıl önce bölgede yaşamış olan Hristiyan topluluklarına ev sahipliği yapan bu ören yeri, tarihi yapıları, mağaraları, kiliseleri ve manastırları ile ünlüdür.

Soğanlı, adını alışıldık bir soğan şeklinden alır. Kayalıkların üzerinde yükselen yapılar, adeta soğan dilimleri gibi üst üste yerleştirilmiş gibi görünürler. Bölgenin ilginç coğrafyası, yüzlerce yıl önce burada yaşamış olan Hristiyan toplulukları tarafından kullanılarak, eşsiz bir yapılaşmaya neden olmuştur.

Soğanlı Ören Yeri, toplamda 10 kilometrelik bir alanı kapsamaktadır ve bu alan içerisinde yaklaşık 15 kilise, 60’a yakın mağara, çeşitli manastırlar, konutlar ve antik yapılar yer almaktadır. Bunların en ünlüleri arasında Aziz Barbara Kilisesi, Aziz Basileios Kilisesi, Aziz Onuphrios Kilisesi ve Aziz Gregorios Kilisesi gibi yapılar bulunmaktadır.

  Hadriponiz Antik Kenti

Soğanlı, tarihi yapıları ve antik kalıntıları ile birlikte, turistik faaliyetler için birçok imkan sunmaktadır. Bölgede turistlere yürüyüş turları, at binme turları ve bisiklet turları gibi aktiviteler sunulmaktadır. Ayrıca, bölgenin yakınlarında bulunan peri bacaları, yer altı şehirleri ve diğer turistik yerler de turistlerin ilgisini çekmektedir.

Soğanlı Ören Yeri, Türkiye’nin en ünlü turistik yerlerinden biri olmakla birlikte, Kapadokya bölgesinde yer alan diğer turistik yerlerle birlikte gezilmesi tavsiye edilir. Ziyaretçiler, tarihi yapılara ve antik kalıntılara hayran kalacakları gibi, bölgenin eşsiz coğrafyasına da ayrı bir ilgi göstereceklerdir.

Soğanlı Ören Yeri Tarihçesi 

Soğanlı ören yeri tarihçesine baktığımızda roma dönemine kadar gidiyoruz. Roma döneminde bu bölge yerleşim alanı olarak kullanılmış. Soğanlı bölgesindeki vadiye yayılmış olan bu yerleşim alanı özellikle yüksek alandaki kayalıklarda mezarlık olarak dikkat çekiyor. Ama Daha sonrasında Bizanslılar yerleştiğinde bu bölgede kilise olarak kullanmış. 

soganli oren yeri 3

Bildiğiniz gibi Kapadokya bölgesi Hristiyanlık için kutsal yerlerden birisi ve Soğanlı’da hristiyanlık merkezlerinden birisi olmuş. Ilk yerleşim 4. yy’da yapılmış ve 8. yy’a kadar devam ettiği araştırmalarda açığa çıkarıldı. 

Soğanlı Ören Yerinde Ne Var? 

Yukarıda belirttiğimiz gibi vadiye konuşlanmış olan bu yerleşim alanında kiliseler, mezarlıklar, güvercinlik, mağaralar ve yaşamak için Barınaklar mevcut. Soğanlı Ören yerindeki kiliselerinin diğer Ören yerlerinde karşılaşılan kiliselerden yapı olarak farkı buradaki Kaya kiliselerinin kubbeli olarak inşa edilmiş olması diyebiliriz. 

soganli oren yeri 2

Soğanlı Ören yerinde hemen hemen 50’ye yakın yapı mevcut fakat bunlardan sadece 8 tanesi gezilebiliyor. Aslında diğer yapılar da halen sağlam Fakat bunların kapılarına ve pencerelerine duvar örülüp kapatılmış. 

Soğanlı Ören yerinde gezebileceğiniz kiliselerin isimleri şu şekilde: Tahtalı kilise, karabaş kilise, yılanlı kilise, kubbeli kilise, saklı kilise, geyikli kilise, ballık kilise, tokalı kilise. 

  Sümela Manastırı

Soğanlı ören yeri nasıl gidilir

Soğanlı Vadisi’ne gitmek isteyenler, öncelikle Kayseri’ye ulaşabilirler. Kayseri’den Soğanlı Vadisi’ne gitmek için araç kiralama ya da özel tur şirketlerini tercih edebilirler. Vadide yer alan tarihi yapıları ziyaret etmek için yürüyüş turları veya bisiklet turları da düzenlenmektedir. Yeşilhisar’dan Soğanlı Vadisi’ne ulaşmak içinse taksi, araç kiralama veya özel tur şirketlerini tercih edebilirsiniz.

Soğanlı Vadisi balon turu

Kayseri ve Kapadokya bölgesinde bulunan birçok tur şirketi, Soğanlı Vadisi’nde balon turu düzenlemektedir. Balon turları genellikle sabahın erken saatlerinde gerçekleştirilir ve vadideki tarihi yapıların ve coğrafyanın muhteşem manzaralarını seyretmek için eşsiz bir fırsat sunar.

Soğanlı Vadisi’nde balon turları genellikle ortalama 1000 TL’den başlayan fiyatlarla sunulmaktadır. Fiyatlar, tur şirketi, turun süresi ve diğer faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Soğanlı Ören Yeri Giriş Ücreti 2023

Soğanlı ören yeri giriş ücreti şu an için ücretsizdir.

[rl_gallery id=”910″]

Yorum Yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir