Sveti Stefan Bulgar Ortodoks Kilisesi

Son Güncelleme 8 Mart 2023

Fatih’te, Balat’la Fener semtleri arasında Haliç kıyısında bulunan Bulgar Eksarhhanesi’ne bağlı bir kilisedir. 25 Ekim 1859 yılında İstefanaki Bey adına inşa edilmiş bir ortodoks kilisesidir.

Demir kilise lakabıylada bilinir, dışarısında ve içerisinde bulunan altın kaplama demirler parlaklığıyla ve ince el işi dokumalarıyla insanın gözünü adeta cezbeder. İçerisinde bulunan 2. kat sayesinde ziyaretçiler alanı daha geniş ve güzel bir açıylada görebilirler.

Ziyaretçiler çıkarken kapının hemen yanındaki gişeden isterlerse bir hatıra olarak İncil, kolye, bilezik veya diğer takılardan alabilirler. Özellikle hristiyan arkadaşlarımızın daha çok dikkatini çektiği “Kutsal ruh” kilisenin sergilenen kısmında ortada altın gibi göze çarpmaktadır.

Hristiyanlık adına önemli olan “Kutsal Ruh”, “İsa Tanrı” yoldaşları ve destekçileride sergilenen kısımda büyük portrelerle gösterilmiş.

Ayrıca ortodoks demek İncilde yazan kuralları katı bir şekilde uygulayan kuralcı bir görüş, gelenekselliğe önem vermek demektir, aynı Müslümanlıkdaki mezhepleri gibi bir mezheptir ortadoksluk.

Sveti Stefan Bulgar Ortodoks Kilisesi’ne Nasıl Gidilir :

Açık Adresi :

Sveti Stefan Kilisesi Balat, Mürselpaşa Caddesi, 34087 Fatih/İstanbul

Köprü Başı veya Fener durağında İnerek 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

Sveti Stefan Bulgar Ortodoks Kilisesi Giriş Ücretleri :

Kiliseyi gezmek tamamen ücretsizdir fakat ziyaretçilerin dikkat etmesi gereken tek şey açılış ve kapanış saatleridir.

Kilise hergün sabah saat 09:00’da açılır ve akşam 17:00’da kapanır.

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir