Togg Şarj Etme Ücretleri

Son Güncelleme 31 Mart 2023

Trugo, Türkiye’nin yerli ve akıllı otomobili Togg’un şarj istasyonu ağı olarak hizmet vermeye başladı. Togg sahiplerinin merakla beklediği şarj ücretleri de nihayet belli oldu. Togg aracını şarj etmek isteyenler, kWs başına 180 kW’lık ve 300 kW’lık istasyonlarda birim başına 7,99 lira ödeyecekler.

Togg şarj etme ücretleri

Kısa menzilli Togg’un şarj maliyeti Trugo istasyonlarında 418.6 lira olurken, kilometre başına harcadığı enerji maliyeti de 1,33 lira olacak. Uzun menzilli Togg’un şarj maliyeti ise 707.1 lira olacak ve kilometre başına harcadığı enerji maliyeti 1,35 lira olacak.

Togg’dan yapılan açıklamaya göre, şarj cihazı kurulumları ülkenin dört bir yanında aralıksız devam ediyor. Trugo, Bolu, Bursa, İstanbul, Samsun, Sakarya, Düzce, Ankara, Kocaeli, Van ve Denizli gibi şehirlerde şarj istasyonları kurulumlarını tamamladı. Trugo, yüksek performanslı şarj cihazlarıyla bir bataryanın doluluk oranının yüzde 20’den yüzde 80’e ulaşmasını 30 dakikadan daha kısa sürede sağlayarak tüm elektrikli araç kullanıcılarına kesintisiz bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Trugo’nun şarj cihazlarında yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynakları kullanılıyor. Bu sayede, Türkiye’deki tüm elektrikli araç sahipleri yüksek performanslı şarj ağından yararlanarak menzil endişesi yaşamadan seyahatlerini planlayabilecekler.

Togg ne kadar sürede şarj oluyor?

Togg’un iki farklı batarya seçeneği bulunmakta: 300+ km ve 500+ km menzil sunan. Evdeki prizden şarj edildiğinde, araç 24 saatte 300 km menzil sunacak şekilde tasarlandı. Bu, düşük menzil sunan paketi satın aldığınızda bataryayı tamamen doldurmak için gereken süredir. Ancak istasyona gitmekle uğraşmak istemiyorsanız ve hızlı şarj yapmak istiyorsanız AC tipi duvar şarj istasyonu satın almanız gerekiyor. Bu sayede, normal prizden 4 ila 8 kat daha hızlı şarj edebilirsiniz ve 3 ila 6 saat arasında şarj süresi elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, benzin istasyonuna gidip kısa sürede depoyu doldurmak istiyorsanız, 2 bin aracı şarj edebilecek olan 600’den fazla Trugo şarj istasyonundan birini kullanarak 30 dakikadan kısa bir sürede 300 km menzil elde edebilirsiniz. 500+ km menzil sunan batarya paketi olan araç, daha farklı bir performans sergiliyor. Örneğin, 25 dakikalık bir Trugo DC şarj istasyonu kullanarak, bataryanız yüzde 20’den yüzde 80’e kadar yaklaşık olarak yüzde 60’lık bir dolum yapabilirsiniz. Bu da ideal kullanım şekli olarak sunulmaktadır.

  Ordu Boztepe Teleferik

Togg Batarya Kapasitesi

Togg C-SUV, iki farklı konfigürasyonla piyasaya sürülecek. Üst model, Farasis üretimi kesecik hücrelerin kullanıldığı 88,5 kWh kapasiteli bir batarya ve Bosch marka çift motorlu 420 beygir gücünde bir güç grubu ile donatılmış olacak. Tamamen elektrikli SUV, sıfırdan 100 km/saat hıza 4,8 saniyede ulaşabiliyor ve 150 kW hızla DC şarj istasyonlarında şarj edilebiliyor. Bataryası tamamen dolu olduğunda 500 kilometreden fazla yol katedebileceği ifade edilen yerli otomobilin giriş seviyesinde ise batarya kapasitesi 52,4 kWh ve menzil 300+ km olacak.

Giriş seviyesi model, %10 ÖTV diliminde yer alması için 210 HP (154 kW) gücünde bir elektrik motoru kullanacak. Togg, aracın Vestel tarafından üretilen bilgi-eğlence ekranlarına Qualcomm Snapdragon Cockpit serisi bir çipsetin güç verdiğini ve bagaj hacminin ise 450 litre olduğunu açıkladı.

Togg Kaç Km Hız Yapıyor?

TOGG elektrikli otomobiller, lityum-iyon pillerle çalışarak, tek bir şarjla 300 km ve 500 km menzil sunan iki farklı güç paketi sunuyor. Araç bataryaları, %80 doluluğa kadar sadece 30 dakikada şarj edilebiliyor. Araç, rejeneratif fren sistemi sayesinde yavaşladığında motorlar dinamo gibi çalışacak ve pilin şarj seviyesini %20’ye kadar artırarak menzili uzatacak. Aracın üretilecek olan iki farklı motor gücü, arkadan itişli 200 HP ve dört tekerden çekişli 400 HP olacak. 400 HP versiyonu, 0-100 km/s hızlanmasını 4,8 saniyede, 200 HP versiyonu ise 7,6 saniyede gerçekleştirebilecek. Araç, 4G/5G internet bağlantısı ile fabrikadan güncellemeleri otomatik olarak alabilecek. Aracın uzaktan müdahale edilebilir arıza teşhisi özelliği olacak. Ayrıca, araç 3. seviye otonom sürüş özelliklerine sahip olacak.

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir