tokatta gezilecek yerler 1

Tokat Gezilecek Yerler

Son Güncelleme 25 Haziran 2024

Tokat gezilecek yerleri, Tokat’a gittiğim de fırsat bu fırsat deyip, gezmeye sizler için, tecrübelerimi paylaşmaya devam ediyorum. Gittiğim yerler oldu, gidemediğim yerler oldu. Ama gezdikçe yazmaya devam ediyorum. Umarım seveceğiniz bir yazı dizisi olur. Sizler de sevdiğiniz yerleri yorum olarak bana yazabilirsiniz.

Tokat’ın gezilecek yerleri belli aslında. Ben de herkes gibi oralar gittim. Arada herkesin yazmadığı yerler de var ancak, gezilebilecek yerler sınırlı zaten burada.  Ben internetten alarak değil, tecrübe ederek yazdığım için, belki benim yazılarım daha lezzetli ve farklı olur diye düşünüyor ve sizleri, bizi takip etmeye davet ediyorum. Gezdiğimiz yerlerin, giriş ücretlerini ve açılış kapanış, saatlerini yazıyoruz. Bu sebeple girisfiyati.com ‘u takip etmenizi tavsiye ederim.

Aynı zaman da açmış olduğumuz, youtube kanalını da takip ederek, birlikte gezmeye devam edebiliriz.

https://www.youtube.com/channel/UCOPHdxRikaIshVAehzsYhVg

Tokat da gezilebilecek yerleri yazmaya, eğlenceli bir yerden başlamak istiyorum açıkçası. Bu yazı ile ilgili ilk önerimi bir Aqua Park ile başlamak istiyorum. Çocuklarla sıkıldığımız ve farklı bir şey yapmak istediğimiz Tokat da, araştırma yaparken bulduğum ve biraz uzakta olsa gittiğim eğlenceli bir yer.

Tokat Ayvaz Aqua Parkı

Siz de yaz mevsiminde Tokat’taysanız ve müze, ballıca mağarası gibi standart yerler istemiyorsanız, tavsiye edebileceğim bir yer. Üstelik çocuk da varsa, bu haber onlar için gayet güzel olacaktır. Açıkçası benim çok ümidim yoktu ve çocuklar serinlemek istiyordu. Tokat merkeze biraz uzakta olsa, aqua parkın var olduğunu bilmek beni şaşırttı. Merkeze yaklaşık 70 km uzaklıkta bir yer burası. Çocuklarınızla eğlenip, güzel vakit geçirip, serinleyeceğiniz  Tokat Ayvaz Aqua Park ‘ı bu sebeple bu listeye ekleyebilirim. Turuncu linke basarak, giriş ücretlerini öğrenebilirsiniz.

  Rahmi Koç Müzesi
tokat da gezilecek yerler aqua park
tokat da gezilecek yerler aqua park

Tokat, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alan tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ünlü bir şehirdir. Tokat, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve lezzetli yemekleriyle birçok turistin ilgisini çekmektedir. İşte Tokat’ta gezilecek yerlerden bazıları:

Gök Medrese: Tokat’ın en ünlü yapılarından biri olan Gök Medrese, 1271 yılında yapılmıştır. Selçuklu mimarisinin güzel bir örneği olan medrese, Türk-İslam sanatının en önemli eserlerinden biridir.

Niksar Ulu Camii: Niksar ilçesinde yer alan cami, 1163 yılında yapılmıştır. Türk-İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan camii, muhteşem süslemeleri ve mozaikleri ile ünlüdür.

Tokat Kalesi: Tokat’ın simgelerinden biri olan Tokat Kalesi, şehrin en yüksek noktasında yer alır. İlk olarak Hititler tarafından yapılan kale, zamanla Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular tarafından da kullanılmıştır. Tokat Kalesi, muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunar.

tokat gezilecek yerler 1

Almus Baraj Gölü: Tokat’ın doğal güzellikleri arasında en popüler olanı Almus Baraj Gölü’dür. Göz alıcı manzarası ve berrak sularıyla ünlü olan bu göl, piknik yapmak, yüzme, su sporları yapmak ve doğa yürüyüşleri yapmak için mükemmel bir yerdir.

tokat gezilecek yerler 2

Ballıca Mağarası: Tokat’ın en popüler mağaralarından biri olan Ballıca Mağarası, doğa meraklıları için vazgeçilmez bir duraktır. Yaklaşık 2.5 kilometre uzunluğunda olan mağara, görsel bir şölen sunar ve içindeki sarkıtlar, dikitler ve sütunlar ziyaretçileri büyüler.

tokat gezilecek yerler 4

Tokat Müzesi: Tokat Müzesi, şehrin tarihi ve kültürel mirasını korumak ve sergilemek için 1971 yılında açılmıştır. Müzede, Hitit, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerinden kalma eserler, arkeolojik buluntular, yöresel el sanatları ürünleri ve diğer birçok eser sergilenmektedir.

tokat gezilecek yerler 3

Niksar Kalesi: Tokat’a yakın bir yerde bulunan Niksar Kalesi, Selçuklu döneminden kalma bir kale ve tarihi bir anıttır. Kale, muhteşem manzarası ve tarihi atmosferi ile ziyaretçileri büyüler.

  Erzurum Gezilecek Yerler

Reşadiye Şelalesi: Tokat’ın doğal güzellikleri arasında yer alan Reşadiye Şelalesi, ziyaretçilerine huzurlu bir atmosfer sunar. Şelaleye doğru yapılan yürüyüş yolunda muhteşem doğal güzellikler ve yeşilliklerle kaplı bir manzara sizi bekliyor. Şelalede serinleyebilir, piknik yapabilir ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

tokat gezilecek yerler 5

Zile Kalesi: Tokat’ın Zile ilçesinde yer alan Zile Kalesi, Bizanslılar tarafından yapılmıştır. Kale, yüksek bir tepe üzerine inşa edilmiş ve şehrin panoramik manzarasını sunar. Zile Kalesi, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir deneyim sunar.

tokat gezilecek yerler 6

Yeşilırmak Vadisi: Tokat’ın önemli doğal güzelliklerinden biri de Yeşilırmak Vadisi’dir. Vadide, doğa yürüyüşleri, bisiklet turları ve piknik yapmak için ideal olan geniş açık alanlar bulunur. Vadide ayrıca birçok kuş türü ve diğer doğal yaşam alanlarına ev sahipliği yapar.

Tokat Lezzetleri: Tokat, yöresel lezzetleriyle de ünlüdür. Tokat kebabı, Tokat mantısı, yaprak sarması, yaprak ciğeri, pestil, cevizli sucuk ve cevizli biber salçası gibi birçok yöresel yemeği tatmanız gerekmektedir. Tokat’ın lezzetli yemekleri, ziyaretiniz sırasında tadabileceğiniz özel yerel restoranlarda sunulmaktadır.

Tokat, zengin tarihi ve doğal güzellikleriyle birçok turisti kendine çekmektedir. Bu makalede yer alan Tokat’ta gezilecek yerler, şehirde unutulmaz bir tatil geçirmeniz için birçok seçenek sunmaktadır. Tokat’ı keşfetmek, tarihi ve kültürel mirasını görmek ve lezzetli yemeklerini tatmak için bir seyahat planı yapmanızı öneririm.

Zinav Gölü Tabiat Parkı

Zinav gölü tabiat parkı muhteşem doğasıyla Tokat il sınırları içinde sizleri bekliyor. Detaylı bir yazı yazdım burasıyla alakalı olarak. Başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir