venedik ucreti

Venedik Gondol Turları

Son Güncelleme 21 Ekim 2023

Venedik Gondol Tur Fiyatları

Sizin de bildiğiniz gibi Venedik konusu açıldığında akla ilk gelen şeylerden birisi o şık gondollar ve gondol turlarıdır. Nasıl Roma’ya giderseniz Kolezyum’u, Floransa’ya giderseniz Pisa Kulesi’ni ziyaret etmeniz gerekiyorsa, Venedik seyahatinizde de gondola binmeli ve o zevki yaşamalısınız. Zaten Venedik’te yapılabilecek en iyi aktivite de gondol turları. O yüzden eğer Venedik’e gidecekseniz gondol turları hakkında iyi bir bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Ben de sizlere yardımcı olmak adına biraz gondol turlarından ve gondollardan bahsedeceğim.

venedik gondol turlari 1

Şehrin ulaşım amacıyla kullanılmakta olan gondollar, ilk gördüğünüzde sizi etkileyecek kadar modern bir görünüme sahip. Dış görünümü kadar, gondolların iç konforu da ulaşım yaptığı için son derece önemlidir. Bu nedenle konforlu bir iç yapısı var. Genelde 10 metre boylarında olan gondolların, kanalların dar olması sebebiyle enleri de ona göre dar bir yapıdadır. Gondolların kullanım amacının ulaşım olarak üretilmesinin ardından günümüzdeki popüler kullanım amacı turistik hizmetlerdir. Çok şık gondollarda çift olarak romantik bir Venedik turu atabilir, turlara bağlı olarak akşam yemeğini de turunuza ekleyebilirsiniz.

Tabi bu genel bilgilerden sonra sizin merak ettiğiniz konuya gelelim. Doğal olarak okurken “bunları geç ya fiyatlara gel” gibi bir düşünce hepinizin aklından geçmiştir. Merak etmeyin size her türlü fiyat bilgisini ve nasıl daha ucuza binersiniz gibi detayları vermeye çalışacağım.

Venedik’te Gondol Tur Ücretleri 2023

Öncelikle kısıtlı bir bütçeniz var ise bilmenizi isterim ki Venedik’te gondol turu size pahalı gelecektir. O yüzden Venedik turu yapacağınız zaman gondol turu için kenara bir bütçe ayırmanız gerekiyor çünkü Venedik’ten gondol turu yapmadan asla dönmemelisiniz. Gondolların kapasitesi genellikle 6 kişiliktir fakat 8 kişilik olanları da var. Fiyat olarak sizin kaç kişi bindiğinizin bir önemi yok. Gondolun genel bir fiyatı vardır ve siz kaç kişi binerseniz binin o toplam fiyatı ödersiniz.

venedik gondol turlari 2

Gondol fiyatları gondol turunun yapılacağı zamana göre değişiklik göstermektedir. Gündüzleri 40 dakikalık gondol turları genelde 80 Euro civarında bir ücret karşılığı yapılmaktadır. Sürenizi uzatmak isterseniz 20 dakika başına 40 Euro gibi bir ücret ödemek zorundasınız. Kaç kişi binerseniz binin bu toplam tutarı ödemek zorundasınız. Bindiğiniz kişi sayısı ne kadar fazla olursa o kadar az ödeme yaparsanız kişi başı. Geceleri ise tur ücretleri biraz daha pahalıdır. Gece tarifesinde 40 dakikalık bir turun 100 Euro civarı bir ücreti olmaktadır ve yine uzatmak isterseniz her 20 dakikalık ekstra tur 50 Euro civarındadır.

  Torium AVM Flyzone

Sonuç olarak dediğim gibi Venedik gondol turları çok popüler olduğu için fiyatları da pahalıdır. Fakat sizin de tahmin edebileceğiniz gibi pazarlık payı var. Bu nedenle gondol turu yapmadan önce mutlaka pazarlık yapın ve tura çıkmadan önce fiyatınızı konuşarak onaylayın. Hiç fiyat konuşmadan gondol turu yaparsanız inerken beklenmedik bir ücretle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bazı İtalya turu düzenleyen firmalar Venedik gondol turları için kişi başı 20-25 Euro gibi bir ücret alıyorlar.  Yani 6 kişilik bir gondol 150 Euro gibi bir tutardadır. Böyle bir tur ile seyahat ediyorsanız fiyatlar bu civarda. Bu nedenle eğer tek iseniz 6 kişilik bir gondol turunu yabancılara katılarak yapmanız daha avantajlı olacaktır.

Şöyle ki; eğer tek başınıza Venedik’teyseniz ve gondol turu istiyorsanız kesinlikle yanınıza arkadaş bulmalısınız. Gondol turu yapacak bir sürü insan bulabilir veya onlara katılabilirsiniz. Bunu konuşmaktan çekinmeyin, insanlar da sizi isteyecektir fiyat azalacağı için.

Şehrin birçok yerinde gondol turları düzenlenmektedir. Bunların en bilindikleri San Polo, Accademica ve Friari gibi bölgelerdir. Fakat dediğim gibi hemen hemen her bölgede gondol turları görebilirsiniz bu nedenle genellikle kalabalık olan bölgeyi tercih etmenizi öneririm. Çünkü kalabalık bölgelerde eğer tek iseniz daha rahat arkadaş bulabilir veya daha rahat gruba katılabilirsiniz.

Venedik Gondolcuları Şarkı Söylüyor mu? 

Gondol kullanan kişilerin böyle bir mecburiyeti yok fakat bahşiş verdiğiniz takdirde talep ederseniz sizin için şarkı söylüyorlar. 

Venedik Gondol Turu Yapmadan Önce Bunları Bilin 

Öncelikle venedik gondol turu yapan herkes lisanslı olmak zorunda. Ve kıyafetleri tek tip. Gondol kullanan kişiler siyah pantolon ve çizgili  tişört ya da gömlek giyiyor. Bu yüzden bu kıyafete uymayan kişiler anlayın ki korsan gondolcu. Özellikle tek başına bineceksiniz uzak durun. 

  Mostar Köprüsü

venedik gondol nerede

Venedik gondol tur fiyatları her ne kadar belli olsa da pazarlık yapma şansınız var. Sıkı bir pazarlık ile fiyata düşünebilirsiniz. Bütün gondolcular İngilizce biliyor bu sayede Rotayı öğrenebilirsiniz, nereye götüreceğini nerede bırakacağını ödemeyi yapmadan önce öğrenin belirleyin. Özellikle gitmek istediğiniz ya da indirmesini İstediğiniz bir yer varsa bunu yola çıkmadan önce anlaşın. 

Bazı uyanık gondolcular, turu yarım saatten kısa sürede bitirmek isteyebiliyor. Bu yüzden mesela tura başladığınızda etrafı çekiyormuş gibi bir video kaydı alabilirsiniz. Bu sayede elinizde kanıt olur.

Akşam saat 19’dan ertesi sabaha kadar yapılan gondol turları da mevcut. Özellikle balayı çiftleri romantik olduğu için bunu tercih ediyor fakat tabii ki özel olduğu için fiyatı daha yüksek. Müzik de dahil olacak şekilde en az 100 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Tabii ki akşam turları da sadece iki kişilik yapılmıyor. İsterseniz grup olarak yaparak kişi başı ücreti düşünebilirsiniz.

Venedik günlük giriş ücreti

Venedik, dünya üzerindeki en popüler turistik destinasyonlardan biri olarak her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ancak yoğun turist akını, kentin tarihi ve kültürel mirasını koruma ihtiyacını beraberinde getiriyor. Bu nedenle, Venedik Belediyesi, 2024 yılında turist yoğunluğunu dengelemek için radikal bir adım atmaya hazırlanıyor. Belediye, turist sayısının en yüksek olmasının beklendiği 30 farklı gün boyunca ziyaretçilerden 5 avro giriş ücreti talep etmeyi planlıyor. Bu ücret, kent sakinlerinin, işçilerin, öğrencilerin, 14 yaş altı çocukların ve spor etkinlikleri için gelenlerin cebinden çıkmayacak; bu gruplar yeni uygulamadan muaf olacaklar.

Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, bu kararın Venedik’in kapılarını kapatma amacı güdmediğini, sadece belirli dönemlerde yoğunluk kontrolü sağlamayı hedeflediğini vurguladı. Tarihsel olarak bakıldığında, Venedik’te benzer uygulamaların önerildiği ancak farklı sebeplerle hayata geçirilmediği görülüyor. Şimdi belediye, 12 Eylül’de yapılacak meclis toplantısında bu yeni uygulamanın onayını almayı umuyor.

4 Comments

  • İnanır mısın, gidip görmek istediğim, yani diğer yerlerden çok daha fazla istediğim ve merak ettiğim bir her burası. Son zamanlar da kısıtlı sayı da turist alındığını duymuştum degismediyse, çünkü venedik sular altında ve bina her geçen zaman erezyona uğruyor ne kadar tadilat yapsalar da. Bir burayı bir de maldivlerin mavisini girmek istiyorum. Bu şartlar da hayaller De yaşamaya devam ama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir