Zinav Gölü

Zinav Gölü Tabiat Parkı

Son Güncelleme 25 Haziran 2024

Zinav Gölü Tabiat Parkı, Tokat’ta yer alıyor. Tokat merkezden, Erzincan karayoluna derken, Reşadiye ilçesine yaklaşınca ana caddeden kavşaktan soldan yukarı doğru zinav gölüne doğru çıkarsanız. Yolu birazcık bozuktur. Bilginiz olsun, biraz tozlu yollardan geçiyorsunuz.

Ben gittiğimde çok fazla bir yoğunluk yoktu. Zinav gölü’nün bulunduğu alanda, tuvalet, mescit ve bir restoran bulunmaktadır. Ayrıca gölün etrafında çocuk parkı ve yürüyüş alanları da yer almaktadır. Oldukça büyük bir alana sahiptir.

Zinav Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

Zinav Gölü Tabiat Parkı 2024 yılı giriş tarifeleri aşağıdaki gibidir:

  • Bireysel giriş: 20 TL
  • İndirimli bireysel giriş: 10 TL
  • Bisiklet ile giriş: 20 TL
  • Motosiklet ve ATV ile giriş: 40 TL
  • Otomobil, kamyonet, pickup ve oto/moto karavan ile giriş: 60 TL
  • Minibüs ile giriş: 180 TL
  • Midibüs ile giriş: 300 TL
  • Otobüs ile giriş: 600 TL
  • 4 kişilik çadır yeri (günlük): 150 TL

Aracınızla gönül dibine kadar gidiyorsunuz. Yani açıkçası diğer göllerden çok büyük bir farkı yok, Abant gölü gibi. Diğer göller gibi yeşillikler içerisinde doğa harikası, yeşil bir göl ama etrafımda çok fazla bir aktivite yok.

Oturup manzarayı izlemeniz ve kafa dinlemeniz gerekiyor. Çocukları etkileyecek çok fazla bir şey yok diyebilirim. Sadece ufak bir park mevcut içinde salıncakları ve kaydırakları var. Onun dışında çocuklarla çok fazla bir aksiyon yapamazsınız. Beklentiniz çok fazla yüksek olmasın, açıkçası benim düşüncem tabii ki bu.

Zinav gölü Unesco Dünya mirası listesine girmiş bir yer bildiğim kadarıyla. Tarihine ve hikayesine söylenecek bir laf yok elbette. Güzel bir yer, ama demek istediğim şey şu. O kadar yolu gidip gezilecek bir yer değil. Açıkça söylemek gerekirse çünkü yeşillik bir alan oturuyorsunuz. Yeşil bir göle bakıyorsunuz bunu her yerde yapabilirsiniz. Denize bakabilirsiniz. Herhangi bir su birikintisine bakabilirsiniz. Herhangi ekstradan bir şey vermiyor size yani onu demek istiyorum.

  Erzurum Gezilecek Yerler

Şimdi buradan size bunları yazıyorum diye de gittiğim yeri parlatmanın bir anlamı yok. Ben gittim, çok fazla bir zevk almadım. 10-15 dakika sonra da sıkıldım döndüm geri geldim. Ama Zinav kanyonu nasıl derseniz bana. Burası bana göre Tokat’ın gezilebilecek en güzel yeri ve bunun için de Zinav gölünden geçmeniz gerekiyor.

Tabii herkesin zevki ayrı düşüncesi ayrı. Böyle yerleri sevenlerde vardır. İnsan bazen sakinlik sever. Yeşili sever her zaman sever. Herkesin tutkusu ayrı.

Bak bisikletini al git orada göl etrafında bisiklete bin o olur.  Hatta bu süper olur, tertemiz mis gibi olur. Ben gittiğimde orada bisiklet kiralama vs. yoktu. Şuan var mıdır bilmiyorum. Ama diğer doğa harikalarına bu kategorimizden ulaşabilir ve gezmenin keyfini çıkarmaya başlayabilirsin : https://girisfiyati.com/tabiat-parki/ 

Tokat da gezilecek çok fazla yer var. Hemen hemen hepsine gittim gördüm sayılır. Zinav gölü de bunlardan biriydi. Eğer siz de ziyaret ettiyseniz, sizde fikirlerinizi yorum olarak yazın ve diğer gidecek olanlara bu anlamda destek olun. Ayrıca diğer seyahat noktaları için ziyaret edin: Gezilecek Yerler

Leave a Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir